1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha az általunk kiválasztott futamidő végéig megtartjuk állampapírunkat, akkor mérsékelt, de biztos megtérülésre számíthatunk
Ha az általunk kiválasztott futamidő végéig megtartjuk állampapírunkat, akkor mérsékelt, de biztos megtérülésre számíthatunk - a kínálat viszonylagos sokszínűsége miatt nem árt ugyanakkor utánanézni a lehetőségeknek

Az állampapír egy hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, mely tulajdonképpen az államadósság egy szeletét jelenti. A papírt kibocsátó állam arra kötelezi magát, hogy hitelezőjének - az értékpapír megvásárlójának - az állampapír futamidejének végén visszafizeti az értékpapír névértékét, továbbá az esetleges kamatokat azok esedékességekor.

Az állampapírok esetében 1 évnél rövidebb futamidő esetében kincstárjegyről, éven túli lejáratkor pedig államkötvényről beszélünk. Kamatozás szerint pedig megkülönböztetünk fix és változó kamatozású állampapírokat.

Előbbi esetben a futamidő teljes hosszára rögzítették a kezdeti hozamot, utóbbi esetben pedig az értékpapír kamata rendszeres időközönként felülíródik valamilyen mutatót követve (pl. infláció, referenciakamat). A diszkont állampapírt ugyanakkor névérték alatt bocsátják ki, ily módon tulajdonképpen nem kamatozik, a hozamot a névérték és vételár különbözete biztosítja a vásárló számára.

Ha állampapír mellett döntünk, tudnunk kell, hogy a hozam nagysága csak akkor rögzített, ha azt a futamidő végéig megtartjuk. Ha a lejárat előtt szükségünk lenne pénzünkre, akkor - típustól függően - az éppen aktuális piaci kamatszint és a választott forgalmazó költségstruktúrájának, vagy az előre rögzített kamatfeltételeknek a függvénye, hogy mekkora összeghez juthatunk hozzá.

A Diszkont Kincstárjegy olyan egy évnél rövidebb futamidejű állampapír, mely kamatot nem fizet, hanem a névértéknél alacsonyabb, diszkont áron kerül forgalomba, lejáratkor pedig a névértéket fizeti vissza. A kibocsátáskor 3, 6 és 12 hónapos futamidővel elérhető, kinyomtatott formában nem létező (dematerializált) értékpapír előnye, hogy másodpiaci (kibocsátást követő) forgalomban egy éven belül lényegében bármilyen hátralevő futamidővel megvásárolható.

A papír vételét kibocsátáskor az ún. elsődleges forgalmazói körhöz tartozó pénzügyi szolgáltatóknak adott aukciós megbízással intézhetjük, a kibocsátást követően pedig már más bankoknál, brókercégeknél és a Magyar Államkincstár üzemeltetett fiókhálózatában is hozzájuthatunk és a másodlagos adásvétel is itt történhet. 

Kincstári Takarékkötvény néven régebben létezett 3 év 2 hónapos lejáratú lakossági állampapír is, de értékesítése 2001-ben megszűnt.
A Magyar Államkötvény olyan kamatozó állampapír, amelynek futamideje kibocsátáskor meghaladja az 1 évet. A nyomtatott formában jellemzően nem létező értékpapír árverés útján kerül forgalomba, és a Diszkont Kincstárjegynél ismertetett módon vásárolható meg, illetve adható el.

Az államkötvények jelenleg négyféle,  3, 5, 10 és 15 éves futamidővel kerülnek forgalomba. Ezek közül egyedül az 5 éves futamidejű létezik változó kamatozással, a többi fix hozamú értékpapír. A másodpiacnak köszönhetően - a Diszkont Kincstárjegyhez hasonlóan - a forgalomban itt is többféle futamidejű, már kibocsátott papírral találkozhatunk.

A kifejezetten a lakosságnak szánt Kamatozó Kincstárjegy egy éves futamidejű, fix kamatozású, dematerializált állampapír. A papír értékesítése folyamatosan, jegyzési időszak keretében történik.

A befektetők jegyzéseinek felvételét a Magyar Államkincstár fikókhálózata és a lakossági állampapírok értékesítésére szerződést kötött elsődleges forgalmazók végzik.  A forgalmazók napi árfolyamot jegyeznek a Kamatozó Kincstárjegy különböző sorozataira, így náluk az értékpapír a futamidő alatt is eladható.

Kötvénypiaci hírek, trendek
A Kincstári Takarékjegy 1, illetve 2 éves futamidővel, nyomtatott formában kerül forgalomba. Ez a kizárólag a postákon elérhető értékpapír - mely az előzőekben bemutatott Kamatozó Kincstárjeggyel együtt kisbefektetői papírként szolgál - fix, lépcsős kamatozású konstrukció.

Az 1 éves, kincstárjegynek minősülő és a 2 éves, államkötvénynek minősülő papír egyike sem fizet kamatot 3 hónapon belüli visszaváltás esetén. A papír további érdekessége, hogy a többi állampapírtól eltérően nem csak 10 ezres címletben elérhető, létezik ugyanis 50, 100, 500 ezer és 1 millió forintos változat is.

Állampapír helyett részvény a nyerő?
Áprilisban nőtt a tőzsde forgalma
Önrészes védelem: majd, ha fagy!

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG