Az állampapír egy hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, mely tulajdonképpen az államadósság egy szeletét jelenti. A papírt kibocsátó állam arra kötelezi magát, hogy hitelezőjének - az értékpapír megvásárlójának - az állampapír futamidejének végén visszafizeti az értékpapír névértékét, továbbá az esetleges kamatokat azok esedékességekor.
Az állampapírok esetében 1 évnél rövidebb futamidő esetében kincstárjegyről, éven túli lejáratkor pedig államkötvényről beszélünk. Kamatozás szerint pedig megkülönböztetünk fix és változó kamatozású állampapírokat.
Előbbi esetben a futamidő teljes hosszára rögzítették a kezdeti hozamot, utóbbi esetben pedig az értékpapír kamata rendszeres időközönként felülíródik valamilyen mutatót követve (pl. infláció, referenciakamat). A diszkont állampapírt ugyanakkor névérték alatt bocsátják ki, ily módon tulajdonképpen nem kamatozik, a hozamot a névérték és vételár különbözete biztosítja a vásárló számára.
Ha állampapír mellett döntünk, tudnunk kell, hogy a hozam nagysága csak akkor rögzített, ha azt a futamidő végéig megtartjuk. Ha a lejárat előtt szükségünk lenne pénzünkre, akkor - típustól függően - az éppen aktuális piaci kamatszint és a választott forgalmazó költségstruktúrájának, vagy az előre rögzített kamatfeltételeknek a függvénye, hogy mekkora összeghez juthatunk hozzá.
A Diszkont Kincstárjegy olyan egy évnél rövidebb futamidejű állampapír, mely kamatot nem fizet, hanem a névértéknél alacsonyabb, diszkont áron kerül forgalomba, lejáratkor pedig a névértéket fizeti vissza. A kibocsátáskor 3, 6 és 12 hónapos futamidővel elérhető, kinyomtatott formában nem létező (dematerializált) értékpapír előnye, hogy másodpiaci (kibocsátást követő) forgalomban egy éven belül lényegében bármilyen hátralevő futamidővel megvásárolható.
A papír vételét kibocsátáskor az ún. elsődleges forgalmazói körhöz tartozó pénzügyi szolgáltatóknak adott aukciós megbízással intézhetjük, a kibocsátást követően pedig már más bankoknál, brókercégeknél és a Magyar Államkincstár üzemeltetett fiókhálózatában is hozzájuthatunk és a másodlagos adásvétel is itt történhet.
Kincstári Takarékkötvény néven régebben létezett 3 év 2 hónapos lejáratú lakossági állampapír is, de értékesítése 2001-ben megszűnt. |
Az államkötvények jelenleg négyféle, 3, 5, 10 és 15 éves futamidővel kerülnek forgalomba. Ezek közül egyedül az 5 éves futamidejű létezik változó kamatozással, a többi fix hozamú értékpapír. A másodpiacnak köszönhetően - a Diszkont Kincstárjegyhez hasonlóan - a forgalomban itt is többféle futamidejű, már kibocsátott papírral találkozhatunk.
A kifejezetten a lakosságnak szánt Kamatozó Kincstárjegy egy éves futamidejű, fix kamatozású, dematerializált állampapír. A papír értékesítése folyamatosan, jegyzési időszak keretében történik.
A befektetők jegyzéseinek felvételét a Magyar Államkincstár fikókhálózata és a lakossági állampapírok értékesítésére szerződést kötött elsődleges forgalmazók végzik. A forgalmazók napi árfolyamot jegyeznek a Kamatozó Kincstárjegy különböző sorozataira, így náluk az értékpapír a futamidő alatt is eladható.
Kötvénypiaci hírek, trendek |
Az 1 éves, kincstárjegynek minősülő és a 2 éves, államkötvénynek minősülő papír egyike sem fizet kamatot 3 hónapon belüli visszaváltás esetén. A papír további érdekessége, hogy a többi állampapírtól eltérően nem csak 10 ezres címletben elérhető, létezik ugyanis 50, 100, 500 ezer és 1 millió forintos változat is.
Állampapír helyett részvény a nyerő?
Áprilisban nőtt a tőzsde forgalma
Önrészes védelem: majd, ha fagy!