Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
A devizaalapú hitelfelvétel kockázataira figyelmezteti a kelet-európaiakat, köztük a magyarokat a The Wall Street Journal európai kiadása
A devizaalapú hitelfelvétel kockázataira figyelmezteti a kelet-európaiakat, köztük a magyarokat a The Wall Street Journal című amerikai napilap Brüsszelben is kapható európai kiadása (WSJE).
Az újság keddi számában megjelent, címoldalas írás szerint a kelet-európai térségben milliók vesznek fel devizára alapozott jelzáloghiteleket, kihasználva, hogy ezek kamata általában jóval alacsonyabb, mint ha saját pénznemükre alapozott hitelt kérnének. Azonban ha saját nemzeti fizetőeszközük a hitel alapjául szolgáló valutához képest gyengül, akkor a fizetendő összeg emelkedik, s a különbség akár jelentős is lehet. (A lap itt egy magyar pénzügyi elemző, Bencze Tamás példáját idézi, aki svájci frank alapú lakáshitelt vett fel, s tavaly nyáron két hónap leforgása alatt a havi törlesztés 10 százalékkal nőtt. Ugyanakkor az újság azt is hozzáteszi, hogy míg a forint tavaly júliusban valóban esett, később visszament korábbi árfolyamára, sőt, még erősödött is ahhoz képest. )
Mindenesetre a WSJE külföldi (lett, illetve thai) példákat hozva emlékeztet arra, hogy a devizára alapozott hitelek nagy aránya nemzetgazdasági szinten is kockázatokat jelent. De ezzel legalább az érintett szervek tisztában vannak. A magánszemélyek viszont nem: legalábbis a lap azt írja, hogy a Magyar Nemzeti Bank az idén felmérést készíttetett arról, vajon a külföldi valutára alapozott hitelek felvevői mennyire látják a lehetséges veszélyeket. S az egyik illetékes szerint az eredmény az lett, hogy "sokaknak halvány fogalmuk sincs arról, mi történhet..."
A kockázatok ellenére sokan továbbra is valutaalapú hiteleket vesznek fel, hiszen ezek nagyon kedvező kamatúak - szögezi le a lap, ismét csak Bencze Tamást hozva példának, aki 5,75 százalékos kamatozású jelzáloghitelt vett fel, miközben a hasonló forinthitel 14 százalékos lett volna. S megírja: ezzel a magyar bankok is jól járnak, hiszen míg a svájci kamatláb 1-2 százalék között van, ők 5-6 százalékos szinten kínálják a jelzáloghitelt a magyaroknak. "A magyar pénzintézetek Európa legnyereségesebb bankjai közé tartoznak" - szögezi le az újság.
A WSJE szerint a lengyeleknél immár rendeletet hoztak annak érdekében, hogy (lényegében szigorúbb hitelbírálat révén) csökkenjen a devizaalapú hitelek aránya. Magyar tisztségviselők viszont ellenzik, hogy ehhez hasonló kormányzati szabályozás szülessen, s a jegybank azt pártolja, hogy a lakosságot tanítsák meg jobban a pénzügyi ismeretekre. Mindenesetre az amerikai lap azért hozzáteszi: Magyarországon azon esetek száma, amikor a hitel nem fizetése miatt az ingatlan a hitelező tulajdonába kerül, csak nagyjából 1 százalékos, s a bankok képesek kivédeni az árfolyamok változásában rejlő kockázatokat.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár