A szervezet fel kívánja hívni a figyelmet az államháztartási folyamatok egyes kockázati tényezőire. A központi költségvetés kiadási oldalán a megemelkedett munkanélküliség miatt magasabb passzív munkaerő-piaci ellátások, egyes állami vállalatok működési vesztesége, a bővülő állami kezességvállalás és a recesszió miatt mintegy kétszeresére növekvő kezesség- és viszontgarancia-beváltás, valamint a negatív jegybanki eredmény okozhat többletkiadást.
A bevételi oldal kockázatai közül kiemelkedik a társasági adóbevétel: rendkívül nehezen jelezhető előre a recesszió időszakában felhalmozódó veszteségek elhatárolásából eredő későbbi adóbevétel-elmaradás - olvasható a Költségvetési Tanács elemzésében.
A költségvetési tervezés megalapozásáért felelős Költségvetési Tanács úgy látja, a jövő évben a GDP mintegy 1 százalékára rúgnak a költségvetési kockázatok - mondta Kopits György, a testület elnöke kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
Hozzátette: Magyarországon hiánycikk az állami pénzügyek átláthatósága és fenntarthatósága, és ez a testület ennek a célnak az eléréséért fog tevékenykedni.
Totális bedőlés: nem lesz hova kilakoltatni
Az OTP-vel az ország is túl van a mélyponton?
Tetőzés? 7% felett a magyar GDP-visszaesés
Kötvénykibocsátásba menekülnek az önkormányzatok
Az önkormányzatokra terhelik az adósságunkat?
MTI