1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az utóbbi hetekben naponta (!) 300 ezer részvény-portfóliót nyitottak meg Kínában. A kormány nem engedi meg, hogy a tőzsde-buborék az ősszel esedékes XVII. pártkongresszus előtt kipukkadjon - a párt akarata előtt a tőzsdének is meg kell hajolnia?
Három hónapon belül két árfolyamzuhanás rázkódtatta meg a sanghaji tőzsdét. Bár a június első napjaiban lezajlott crash - a február 27-ivel ellentétben - nem vont maga után pánikreakciókat a világ jelentős börzéin, Kína növekvő gazdasági jelentősége arra int, hogy a nemzetközi befektetőknek egyre inkább tekintetbe kell venniük a távol-keleti országban történő - nem egyszer állami beavatkozásból eredő - eseményeket

Az utóbbiak egyre több kínait is érintenek. A "Középső Birodalomnak" ugyanis szinte minden zugát elérte már a tőzsdézés láza. Az utóbbi hetekben naponta (!) 300 ezer részvény-portfóliót nyitottak meg Kínában. Míg korábban csak a tehetősebbek és az intézményi befektetők fektették pénzüket részvényekbe, ma már diákok, munkanélküliek, alkalmazottak is követik a példájukat - írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Az áprilisban részvényekbe fektetett pénz (átszámítva mintegy 25 milliárd euró) több mint a fele magánszemélyektől érkezett a tőzsdére. Május elején Sanghajban és Sencsenben 94,36 millió portfóliót tartottak nyilván; közülük 93,95 millió volt magánszemélyek tulajdonában. Az új portfóliók száma - 2006-hoz viszonyítva - idén megkétszereződött.

Csúcs ez az érzés! A tőzsdén nem lehet bukni?
A két kínai tőzsdén jegyzett részvények árfolyamának szárnyalása bátorságot öntött az óvatosabb kínaiakba is. A sanghaji tőzsdeindex idén öt hónap alatt máris 60 százalékot erősödött; tavaly 130 százalékos volt a növekedése. Minden kínai részesedni akar a fellendülésből. A "szocialista piacgazdaság" Kínájában minden korábbinál fontosabbá váltak a magánjellegű pénzügyi tartalékok.

A társadalombiztosítási rendszer foghíjas, betegség esetén a páciensre (és családjára) hatalmas kiadások leselkednek. A gyerekek oktatása is egyre több pénzbe kerül. Ráadásul Kínában csak a lakosság töredékének van nyugdíjbiztosítása (falun ez még a 20 százalékot sem éri el, a városokban valamivel jobb az arány), amely támaszt jelentene idős korban. Ezért aztán mindenki a lehető legtöbbet szeretné kihozni a pénzéből.

Hogyan viselkedik az okos befektető?
Olvassa el befektetési stratégiákról szóló cikksorozatunkat
Abban, hogy az embereket vonzza a tőzsde, szerepük van az alacsony betéti kamatoknak is. A takarékbetétek és állampapírok hozama (3,06 százalék) az inflációt is alig haladja meg - ráadásul számba kell venni még a 20 százalékos kamatadót is  Korábban rengeteg pénz áramlott az ingatlanpiacra is, amely szintén évek óta virágzik. Ám azóta, hogy a kormány rendeleteket fogadott el a spekuláció korlátozása végett, a pénzek ebből a szektorból is inkább a tőzsde felé kezdtek el vándorolni. Elvégre részvényekbe azok is fektethetik a fölös vagyonukat, akik nem tudják megfizetni a magas lakásárakat.

A részvények iránti általános kereslet aggodalmat keltett mind a pekingi kormányban, mind a pénzügyi világban. Mind kül-, mind belföldön hallani lehetett olyan hangokat, amelyek egy "spekulációs buborék" veszélyére figyelmeztettek. Li Ka-shing hongkongi milliárdos és Alan Greenspan, az amerikai jegybank korábbi elnöke egyaránt óva intett a kockázatoktól - kevés eredménnyel. A kínai kormány szakemberei aggódva szemlélték, hogy kisbefektetők jelzáloggal terhelték meg a lakásukat, illetve a nyugdíjas korukra félretett pénzükhöz nyúltak, csak hogy tőzsdei spekulációba kezdjenek.

Amire a figyelmeztetések nem voltak képesek, azt megtette a kormány adminisztratív húzása, amellyel május végén 0,1-ről 0,3 százalékra emelte a "bélyegzőadó" címen részvényvásárláskor fizetendő illetéket. Ez véget vetett az árfolyamok szárnyalásának: másnap 6,5 százalékot zuhant a sanghaji tőzsde indexe, amit június 4-én újabb 8,3 százalékos esés követett. A kettő együtt azt jelenti, hogy 340 milliárd dollárral csökkent a Sanghajban jegyzett papírok összértéke.

A május 30-i sokk láttán számos befektető kiszállt, attól tartva, hogy az illeték emelése csak a nyitányát jelenti azoknak az intézkedéseknek, amelyekkel a kormány apránként le akarja "csapolni" a spekulációs buborékot. Pekingben és Sanghajban hírek kaptak szárnyra egy új tőkehozadék-adó bevezetéséről.

Május 31-én azonban máris újra nyereségbe fordult a tőzsde, a sanghaji index 1,1 százalékot erősödött. A magánbefektetők többsége nem hagyta elijeszteni magát: ők politikai okból arra számítanak, hogy az árfolyamok tovább fognak emelkedni. A kormány nem engedi meg, hogy a buborék az ősszel esedékes XVII. pártkongresszus előtt kipukkadjon - tartja az egyik vélekedés. A kommunista párt kongresszusa ötévente rendezett nagy esemény, és az illetékesek aligha akarhatják, hogy ezt a részvénypiac válsága és pórul járt kisbefektetők millióinak bosszúsága árnyékolja be.

Más források tudni vélik, hogy a pártvezetőségen belül meggyengült Ven Csia-pao miniszterelnök pozíciója. A részvénypiac összeomlása és annak összes következménye az ő nyakába lenne varrható. Ezért a kormányfő mindent el fog követni egy crash elkerülése érdekében.

Egy harmadik elmélet terjesztői szerint a kínai részvénypiac legalább a pekingi nyári olimpia megrendezéséig, vagyis 2008 augusztusáig erősödni fog. A kormány nem fog drasztikus intézkedésekhez folyamodni, nehogy elrontsa a közhangulatot, és veszélybe sodorja a belső stabilitást a presztízsértékű rendezvény előtt.

A teóriák azon a közös feltevésen alapulnak, hogy a kormány képes féken tartani a spekulációt. Ez azonban illúziónak bizonyulhat - vélekednek elemzők. Egy dologban mindazonáltal rendíthetetlenül bíznak a kínai befektetők: abban, hogy a pekingi vezetőség semmi olyat nem fog megengedni, ami veszélyezteti a "stabilitást", és hogy a kommunista párt akarata előtt a tőzsdének is meg kell hajolnia.

Csúcs ez az érzés! A tőzsdén nem lehet bukni?
Folytatódik-e a kínai zuhanás? (hanganyag)
Lehet, hogy senkit sem érdekel Kína? (hanganyag)
Kínai harc a kövérség ellen: kötelezővé tették a táncot
Mik rejtik ma a legfőbb kockázatot?
Májusban nőtt a tőzsde forgalma
Nem akarta megvenni, csak mások kedvét elvenni

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG