
Az áprilisban részvényekbe fektetett pénz (átszámítva mintegy 25 milliárd euró) több mint a fele magánszemélyektől érkezett a tőzsdére. Május elején Sanghajban és Sencsenben 94,36 millió portfóliót tartottak nyilván; közülük 93,95 millió volt magánszemélyek tulajdonában. Az új portfóliók száma - 2006-hoz viszonyítva - idén megkétszereződött.
Csúcs ez az érzés! A tőzsdén nem lehet bukni? |
A társadalombiztosítási rendszer foghíjas, betegség esetén a páciensre (és családjára) hatalmas kiadások leselkednek. A gyerekek oktatása is egyre több pénzbe kerül. Ráadásul Kínában csak a lakosság töredékének van nyugdíjbiztosítása (falun ez még a 20 százalékot sem éri el, a városokban valamivel jobb az arány), amely támaszt jelentene idős korban. Ezért aztán mindenki a lehető legtöbbet szeretné kihozni a pénzéből.
Hogyan viselkedik az okos befektető? Olvassa el befektetési stratégiákról szóló cikksorozatunkat |
A részvények iránti általános kereslet aggodalmat keltett mind a pekingi kormányban, mind a pénzügyi világban. Mind kül-, mind belföldön hallani lehetett olyan hangokat, amelyek egy "spekulációs buborék" veszélyére figyelmeztettek. Li Ka-shing hongkongi milliárdos és Alan Greenspan, az amerikai jegybank korábbi elnöke egyaránt óva intett a kockázatoktól - kevés eredménnyel. A kínai kormány szakemberei aggódva szemlélték, hogy kisbefektetők jelzáloggal terhelték meg a lakásukat, illetve a nyugdíjas korukra félretett pénzükhöz nyúltak, csak hogy tőzsdei spekulációba kezdjenek.
Amire a figyelmeztetések nem voltak képesek, azt megtette a kormány adminisztratív húzása, amellyel május végén 0,1-ről 0,3 százalékra emelte a "bélyegzőadó" címen részvényvásárláskor fizetendő illetéket. Ez véget vetett az árfolyamok szárnyalásának: másnap 6,5 százalékot zuhant a sanghaji tőzsde indexe, amit június 4-én újabb 8,3 százalékos esés követett. A kettő együtt azt jelenti, hogy 340 milliárd dollárral csökkent a Sanghajban jegyzett papírok összértéke.
A május 30-i sokk láttán számos befektető kiszállt, attól tartva, hogy az illeték emelése csak a nyitányát jelenti azoknak az intézkedéseknek, amelyekkel a kormány apránként le akarja "csapolni" a spekulációs buborékot. Pekingben és Sanghajban hírek kaptak szárnyra egy új tőkehozadék-adó bevezetéséről.
Május 31-én azonban máris újra nyereségbe fordult a tőzsde, a sanghaji index 1,1 százalékot erősödött. A magánbefektetők többsége nem hagyta elijeszteni magát: ők politikai okból arra számítanak, hogy az árfolyamok tovább fognak emelkedni. A kormány nem engedi meg, hogy a buborék az ősszel esedékes XVII. pártkongresszus előtt kipukkadjon - tartja az egyik vélekedés. A kommunista párt kongresszusa ötévente rendezett nagy esemény, és az illetékesek aligha akarhatják, hogy ezt a részvénypiac válsága és pórul járt kisbefektetők millióinak bosszúsága árnyékolja be.
Más források tudni vélik, hogy a pártvezetőségen belül meggyengült Ven Csia-pao miniszterelnök pozíciója. A részvénypiac összeomlása és annak összes következménye az ő nyakába lenne varrható. Ezért a kormányfő mindent el fog követni egy crash elkerülése érdekében.
Egy harmadik elmélet terjesztői szerint a kínai részvénypiac legalább a pekingi nyári olimpia megrendezéséig, vagyis 2008 augusztusáig erősödni fog. A kormány nem fog drasztikus intézkedésekhez folyamodni, nehogy elrontsa a közhangulatot, és veszélybe sodorja a belső stabilitást a presztízsértékű rendezvény előtt.
A teóriák azon a közös feltevésen alapulnak, hogy a kormány képes féken tartani a spekulációt. Ez azonban illúziónak bizonyulhat - vélekednek elemzők. Egy dologban mindazonáltal rendíthetetlenül bíznak a kínai befektetők: abban, hogy a pekingi vezetőség semmi olyat nem fog megengedni, ami veszélyezteti a "stabilitást", és hogy a kommunista párt akarata előtt a tőzsdének is meg kell hajolnia.
Csúcs ez az érzés! A tőzsdén nem lehet bukni?
Folytatódik-e a kínai zuhanás? (hanganyag)
Lehet, hogy senkit sem érdekel Kína? (hanganyag)
Kínai harc a kövérség ellen: kötelezővé tették a táncot
Mik rejtik ma a legfőbb kockázatot?
Májusban nőtt a tőzsde forgalma
Nem akarta megvenni, csak mások kedvét elvenni
MTI