A kormány biztonságban akarja tudni a termelőket
A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium külgazdaságért felelős szakállamtitkára szerint a javaslat az Európai Unió és Magyarország szempontjából alapvetően kiegyensúlyozatlan. Hozzátette: egy új, kiegyensúlyozottabb csomagról Magyarország bármikor kész tárgyalni.
A javaslatok aránytalanul nagy, átlagosan 60 százalékos mezőgazdasági vámcsökkentést irányoznak elő az EU számára. Ez nem csak jelentősen növelné a magyar termelők konkurenciájának versenyképességét, hanem alapvetően meg is rendítheti pozíciójukat a legfontosabb nyugat-európai agrárpiacokon, míg a partnerek oldalán az aránytalanul kisebb piacnyitás nem kompenzálná ezt.
Azon agrártermékek esetében, amelyeket az unió mentesíteni kíván a teljes vámcsökkentési kötelezettség alól, jelentős, a teljes uniós fogyasztás 4 százalékát kitevő kedvezményes vámkontingenseket kellene nyitni. Ez a baromfihús esetében hozzávetőleg elérné a jelenlegi szint tízszeresét, 250 ezer tonnát. Ezen felül az Európai Bizottság jelzése szerint a sertéshús kedvezményes vámkontingense minimum 200 ezer tonnával, a bioetanolé minimum 900 ezer hektoliterrel növekedne.
"Le kell vonni a tanulságokat" - mondta Garamhegyi Ábel hozzátéve, hogy azt reméli, a jövőben picit komolyabban veszik azokat a szakmai érdekeket, amelyeket Magyarország a tárgyalásokon felvonultatott.
A kormány csakis olyan megállapodást tart elfogadhatónak, amely képes a magyar termelők versenyképességét és biztonságát szavatolni a nemzetközi piacokon is, és amely kiegyensúlyozott az előnyök és az áldozatok vonatkozásában. A helyettes államtitkár szerint a mostani csomag nem szolgálta volna a versenyképességet.
A külgazdaságért felelős tárca szerint a júliusi genfi tárgyalások sikertelensége, a megállapodás hiánya nem érinti hátrányosan a magyar gazdaságot. A kormány a találkozót záró EU tanácsi konklúzióival egyetértve átfogó, ambiciózus és kiegyensúlyozott kompromisszumos megoldás kimunkálását tartja szükségesnek.
Genfi kudarc: folytatás ősszel?
Tönk szélére sodorná a cégeket a készülő javaslat
MTI