
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ellenséges kivásárlásnak nevezte az OMV lépését, amellyel 18,6 százalékra növelte részesedését a Mol-ban, és kijelentette, hogy minden eszközzel igyekeznek meghiúsítani azt. A Fidesz közölte, hogy támogatja a kormányt e cél elérése érdekében. Részletek...
A kormányfő közölte: tárgyalt a Mol vezérkarával. Nem árulta el, mit tehet a kormány, mondván, nem kívánja felfedni stratégiáját az OMV előtt.
"A kormány (...) az összes rendelkezésére álló eszközzel azon lesz, hogy ezt a kivásárlási szándékot meghiúsítsa" - mondta Budai Bernadett kormányszóvivő. |
A Mol vezetőségét védi a tízszázalékos szavazati küszöb: egy befektető vagy tulajdonosi csoport vagyonhányadtól függetlenül csak ennyivel voksolhat, ezt a szabályt csak 75 százalékos többséggel lehet eltörölni. Ha azonban egy nyílt felvásárlási ajánlat után a vevő 33 százalék fölé jut, egyszerű közgyűlési többséggel – azaz a részvényesi gyűlésen megjelentek többségével – leválthatja a menedzsmentet, átveheti a Mol irányítását. A magyar energiacég jelenlegi tulajdonosi szerkezetének ismeretében ez nem lehetetlen.
Alaposan megrángatták a Budapesti Értéktőzsdét az elmúlt napok fejleményei: az elmúlt egy hétben kiérdemelte a világ legjobban emelkedő börzéje címet, ám szerdán már a világ legrosszabbja lett. A Világgazdaság által megkérdezett elemzők szerint a magyar börzére vonatkozó várakozásokat az elkövetkező hetekben sem lehet függetleníteni a két legnagyobb szereplő, a Mol és az OTP mozgásaitól.
Mol-ügy: nem csak a tőzsdén negatív a hangulat
Mi köze a Gazpromnak az OMV Mol vásárlásához?
Már most fáj a Lukoil-leány feje az OMV miatt
MOL-story: Gyurcsány is beszólt
Népszabadság, Magyar Hírlap, Világgazdaság