A szociológus, médiakutató hétfőn annak kapcsán nyilatkozott a Figyelőnet című hírportálnak, hogy a napokban jelenik meg Egy igaz társadalmi szerződés című dolgozata.
"Életem legnagyobb csalódását - tisztelet a kiváló kivételeknek - a magyar közélet elképesztő megromlása okozta. Az egész társadalmat megfertőzve erkölcsileg korrumpálódtak a szereplői, ráadásul teljesítményük, különösen az utóbbi években, szánalmas volt" - mondta Hankiss Elemér.
Kiemelte: a most formálódó kormányzati csapatnak "súlyosabbnál súlyosabb problémák megoldására kell kidolgoznia higgadt, európai megoldásokat. S ami még ennél is nehezebb: meg kell tanulnia, hogy a sikeres kormányzásnak - sok más mellett - alapvető feltétele az átgondolt országstratégia, a kormányzási képesség és legalább ilyen mértékben az önkorlátozás" - tette hozzá a szociológus.
Mint mondta, most egyszerre van szükség határozott, dinamikus vezetésre és erre a bizonyos önkorlátozásra. A hazai politikának "mindent el kell követnie annak érdekében, hogy a demokrácia igazi kultúrája ne sérüljön", s ennek nélkülözhetetlen eleme a hatalom önkorlátozása a többi politikai erővel és a társadalommal szemben - hangsúlyozta.
Hankiss Elemér a döntésképtelenség, a pazarlás és a zavarosban halászás felszámolását várja az új kormánytól. Pozitív tendenciaként értelmezte, hogy öntudatukban és érdekérvényesítő képességükben erősödnek az önkormányzatok, a kereskedelmi és ipari kamarák, valamint más érdekvédelmi szervezetek.
Véleménye szerint szükség van egy írott vagy íratlan társadalmi szerződésre, amelyben a társadalom valamennyi fontos szereplője megállapodik az anyagi és nem anyagi javak - jogok és kötelességek, lehetőségek, biztonság, szabadság, életminőség, emberi méltóság - méltányos társadalmi elosztásában, a társadalmi együttélés alapvető szabályaiban, az ország alapvető stratégiai céljaiban.
"Meglepően gyorsan elérhető érdemi változás. Ha van társadalmi szerződés, ha a politika képes meggyőzni bennünket, hogy értünk dolgozik, hogy kíváncsi a véleményünkre, hogy nem minden politika és biznisz", akkor gyógyulni fog a társadalom - közölte az egyetemi tanár.
MTI