2002-ben nem éreztük meg
A hazai irodapiac elmúlt 20 évének első igazán nagymértékű visszaesését hozta el a jelen világgazdasági recessziója. A 90-es évek elejét követően számos multicég hazánkban is megjelent, többnyire „A”-kategóriás irodaépületeket igénybe véve. A kereslet érkezésével az irodaingatlan-befektetések is repülőrajtot vettek, és bár a kereslet és kínálat hullámzó volt, stabil irodapiacról beszéhettünk a fővárosban. 2002-ben, az internetes „dotcom lufi” kipukkanásának idején tapasztalt először a hazai piac korábban nem látott visszaesést. Mindez azonban minimális volt Nyugat-Európa nagyvárosaihoz képest, ahol városrészenként akár több millió négyzetméternyi irodaterületet építettek fel az internetes cégek fejlődési tendenciájára és előrejelzett bővülési igényeire alapozva, melyet valósággal elsöpört a webes piac visszaesése. „Ez a drasztikus túlkínálat a 2002 óta eltelt időszakban fokozatosan eltűnt a nyugat-európai városokban, a világméretű gazdasági fellendülésnek köszönhetően” – fogalmaz Jürgen Blum a budaörsi Terrapark ügyvezető igazgatója. „Budapest azért nem érezte meg az akkori krízist, mert az egy minimálisan túlkínált piacot érintett.”– fűzi hozzá a szakember.
Rosszkor jött
Az elmúlt 5-6 év során – köszönhetően a gazdasági fellendülésnek, és a kedvező finanszírozási lehetőségeknek - az irodacélú ingatlan az egyik legkedveltebb befektetési területté vált. Az irodapiac tovább fejlődött Budapesten is, fokozatosan túlkínálat alakult ki. Ebben a pillanatban „gyűrűzött be” Magyarországra a gazdasági válság, ami sok befektetőt és üzemeltetőt igen nehéz helyzetbe hoz napjainkban. A német szakember becslései szerint minimum 3-4 évre van szükség ahhoz, hogy a helyzet normalizálódjon a budapesti és környéki irodapiacon. Jürgen Blum – a Budapest Research Forum nemrég közzétett helyzetjelentése ellenére a kihasználatlanság markáns növekedésére számít. „A cégek költségcsökkentési erőfeszítései várakozásaim szerint erős visszaesést és migrációt okoznak, melynek első jelei már megfigyelhetőek, a piacot az elkövetkező években a bérlői alkupozíció markáns hatása jellemzi majd. Ezért nem tartom elképzelhetetlennek, hogy a piacnak akár több mint 30%-os kihasználatlansággal kelljen szembe néznie” – mondja a német Terrafinanz befektetői csoport magyarországi képviselője.
Nyugaton vadásznak
A cégvezető csak minimum 5 év távlatában prognosztizálja a főváros és környéki irodapiac újabb befektetési hullámának kezdetét. Hiányzik ugyanis a Magyarország felé irányuló extra likviditás és a banki rendszerek újraszabályozása is lassítja az irodapiac stabilizációját, hiszen egyre nehezebb és költségesebb a finanszírozás.
Emellett a befektetői érdeklődés most leginkább olyan nyugat-európai városok felé irányul, mint London vagy Madrid, ahol az ingatlanárak nagyot zuhantak a válság hatására és megkezdődött az alkalmi vételek utáni vadászat. Így az újabb keletre induló befektetési hullámra még várnunk kell. Ugyanakkor optimizmusra adhat okot, hogy Budapest továbbra is kiváló elhelyezkedésű, és stabil piac a befektetők szemszögéből. „A stabilitás megítélése gazdasági és politikai szempontból is kedvezőbb külföldön, mint az ország lakosságának körében, a magyarok sötétebben látják a helyzetet, mint ahogy a külföld tekint az országra.” – véli Jürgen Blum - „Magyarországon a nyugat jól képzett, fiatal munkaerővel és fejlett szolgáltató szektorral találkozik, ami pedig munkahelyteremtésre ösztönzi a befektetőket ezért középtávon mindenképp a főváros irodapiacának stabilizálódására számítok.” – fűzi hozzá a Terrapark első embere.
Egyre üresebbek a budapesti irodák
A válsághoz képest jól teljesít az irodapiac
A főváros, amit a lakosok 96%-a szeret
Egyre jobb képet festenek magukról városaink
Privátbankár