A válság hatására ma már jellemzően otthonteremtés miatt, és nem befektetési célzattal vásárolnak ingatlanokat az emberek – derült ki az Otthon Centrum országos felméréséből. Így nem csupán néhány évre, de akár több évtizedre is elkötelezik magukat egy-egy lakás, vagy ház mellett azoknak minden előnyével, vagy hátrányával.
„Mindezek miatt nem árt komolyabban, és nem csupán műszaki szemmel megtekinteni az ’álmaink otthonának’ választandó ingatlant. Hiszen például a felújítás adta, pénzben kifejezhető haszon mellett figyelembe kell venni a lakóérzetet, a kényelmet, a lakásminőséget, melyek ugyancsak javulhatnak a különböző felújításokkal. Az emberek árérzékenységét tekintve kiemelkedő szempont az alacsony rezsiköltség, azonban tapasztalataink szerint hamar kikerülhet az eladó tábla arra az ingatlanra, amelyben nem érzi jól magát a tulajdonos” – mondta Kühne Kata, az Otthon Centrum ügyvezető igazgatója.
„A rossz érzetet közvetve pedig akár olyan tényező is befolyásolhatja, mint egy rosszul elvégzett szigetelés. Hiszen igen kellemetlen tud lenni egy olyan épület, amelyben a szobákon belül is változó klímával szembesül az új tulajdonos: nagyon hideg a sarok, vagy a padló, szeles időben a helyiség fűtése pedig gyakorlatilag megoldhatatlan” – hoz példát Csokló Gábor, a Masterplast hazai építőanyag-ipari vállalat műszaki igazgatója.
Márpedig a válaszadó partnerek szerint a negatív gazdasági hangulat eredményeként az otthont keresők az elmúlt időszakban inkább preferálták a használt ingatlanokat, mint az újépítésű lakásokat. A használt ingatlanok mintegy 60 százaléka pedig, éppen a fentiekben taglalt hibákkal rendelkező, nem felújított épületek közé tartozik.
„Általános tendencia, hogy a felújításokat próbálják minél inkább elodázni az emberek, pedig a felmérés azt mutatja, hogy egy megfelelően felújított lakóépületet gyakorlatilag feleannyi idő alatt lehet értékesíteni. Egy átlagos, 80 négyzetméteres, sátortetős családi házat tekintve pedig akár 40 százalék is lehet a különbség a felújított, és a nem felújított ingatlanok eladási árai között” – tette hozzá Kühne Kata.
Üdülőpiac: várjuk a második aranykort |
Így összességében a lakás fenntartása akkor is biztosítható lehet, ha netán a családi kassza keretei valamilyen okból a jövőben beszűkülnének. Az épület energiaigényének csökkentése így kiszámíthatóbbá teszi a jövőt, a hatékony energetikai korszerűsítés jelentősen megnöveli a családok, de az egyedül állók létbiztonságát is. A kisebb energiaigény miatt ugyanis nem érinti a lakókat olyan érzékenyen az energiahordozók áremelkedése.
Nehezebb elárverezni az ingatlanunkat
Lakásárverezés: a mai naptól az adóhatóság az úr
Támogatás nélkül nincs lakás: fel kell támasztani a szocpolt?
Privátbankár - Lovász Márton