A nem kormányzati szervezet kiemelte, hogy olyan lázongásokra került sor, amelyek a legsúlyosabbak voltak az ország 1956-os szovjet megszállása óta. A tavalyi teljesítményről szóló idei jelentés egy tömbben vizsgálta az egykori Szovjetunió utódállamait és Kelet-Európa egykori kommunista országait. Miközben előbbiek esetében visszaesés volt érzékelhető, az orosz modell hatása érvényesült, utóbbiaknak előnyére vált Nyugat-Európa közelsége és az EU-tagság.
Az önkényuralmi vezetés és az energiakincsen alapuló gazdagság jellemezte Oroszországban, Azerbajdzsánban és Kazahsztánban is gyengült a demokrácia helyzete, és a korábban a demokrácia irányába elmozduló Grúzia és Kirgizisztán is visszalépett. Közép- és Kelet-Európa országaiban viszont az uniós tagságnak szerepe volt a korrupció megfékezésében, az egyenletes politikai mozgástér biztosításában, továbbá a kisebbségekkel szembeni hátrányos megkülönböztetés korlátozásában és felelős gazdasági politika elfogadásában.
Magyarország, Lengyelország és Románia politikai megrázkódtatásokat élt át, elégedetlenség volt a nem megfelelőnek érzett életszínvonal, a korrupció és egyéb kérdések miatt, politikai rendszereik azonban rugalmasnak bizonyultak. Ez a rugalmasság észrevehetően hiányzik azokban a volt kommunista államokban, amelyek nincsenek a hozzájuk hasonló szoros kapcsolatban Nyugat-Európa megállapodott demokráciáival.
42 ország szabadabb nálunk
A Freedom House szerint Lengyelországban, amely szintén a legmagasabb, 1-es osztályzatokat kapta, erősödött a demokrácia helyzete. Ez annak eredménye, hogy javult a szólás és gyülekezés szabadsága, miután az októberi választáson a Polgári Platform győzött és Donald Tusk alakíthatott kormányt.
Magyarország szomszédai közül Ausztria, Szlovénia és Szlovákia egyaránt a legmagasabb osztályzatokat kapták. Horvátország és Románia teljesítménye mind a politikai, mind a polgári jogok terén eggyel rosszabb, 2-es értékű volt. Szerbia és Ukrajna a politika jogok tekintetében 3-as, a polgári jogok területén 2-es osztályzatot tudott felmutatni.
"Nem sérült a demokrácia Belgiumban"
Válságba sodródhat Pakisztán?
Gyurcsány: Tudjunk is szabadok lenni
A következő milliárd nagyon más lesz
Orbán: egyetlen befektető se reménykedjen
MTI