
A merülés nem rekord: a tengerek legmélyebb pontjára az amerikai Trieste már 1960 januárjában eljutott Don Walshsal és Jacques Piccard-ral a fedélzetén: a Mariana-árok 11 700 méter mély |
Időközben a világűr- és a tengerjog is sokat fejlődött – de az nem változott, hogy a tengerparti országok kétszáz tengeri mérföldes határon belül (370 km) kizárólagos gazdasági övezettel (EEZ) rendelkeznek (egy tengeri mérföld = 1852 méter). Ezt a határt tulajdonképpen a kontinentális talapzat szabja meg, amely a szárazföldet a hirtelen mélyülő tenger körül "gallérként" övezi. Oroszország most azzal érvel, hogy az úgynevezett Lomonoszov-hátság kontinentális talapzatának a folytatása egészen az Északi-sark alatti tengerfenékig húzódik – az tehát az övé. Ebbe az Egyesült Államoknak és sarkkörön belüli több országnak még lesz beleszólása.
.jpg)
Ha a tengermelléki országokat számba vesszük, akkor azok területe a valóságban jóval nagyobb az atlaszokban feltüntetettnél. A kizárólagos tengeri gazdasági övezet nagysága az Egyesült Államokban meghaladja a tizenegymillió négyzetkilométert. Oroszország "csak" 7,5 millió négyzetkilométer plusszal rendelkezik – ezt akarja most másfél millió négyzetkilométerrel növelni - írja a Magyar Hírlap.
Moszkvában "kockázatosnak és hősiesnek" nevezték a diadalt, amely felér azzal, hogy zászlókat juttatnak el a Holdra. Valóban: 1959 szeptemberében a Hold felszínébe csapódó Luna–2 szovjet űrszonda szovjet címereket vitt magával. A későbbi Luna-szondák már szovjet lobogókkal is fel voltak szerelkezve. Nyikita Hruscsov akkori szovjet miniszterelnök 1959-ben meg is ajándékozta Dwight D. Eisenhower amerikai elnököt az egyik címer másolatával. Az üzenet világos volt: a Hold szovjet terület.
Versenymerülés az olajért
Csúcsra jár az orosz olajtermelés
Türkmenisztánban próbálkozik az OMV
Újabb gázmezőt találtak