A Lukoil elhagyja Szerbiát?
Az orosz óriás négy éve megvette a Beopetrol nevű állami vállalatot, amelynek 489,8 millió dinár (6 millió euró) adóssága volt, ám az ügylettel a Lukoil több mint 170 töltőállomáshoz jutott Szerbia-szerte. Versenytársai - köztük az OMV és a MOL - akkor szinte fényévnyire lemaradtak tőle, mivel maguknak kellett kiépíteniük kúthálózatukat.
A vállalkozás - nehezen megítélhető okokból - nem bizonyult eredményesnek. A Lukoil a nyeresége tetemes részét elvonó szerb kormányt, az üzletidegen szabályozást okolja ezért, miközben a hivatalos Belgrád üzletvezetési gondokról, rossz gazdálkodásról beszél.
Plamen Popov szerbiai cégvezető állítja, hogy a Lukoil-Beopetrol vagyona ma ötször nagyobb, mint a felvásárláskor volt, ám ezzel együtt tény, hogy a cég 20-25 százalékkal csökkentette alkalmazottai bérét, és a cég részvényeinek ára a négy évvel ezelőtti 706 euróról mára 155 euróra csökkent a tőzsdén.
Hogy valóban elhagyja-e Szerbiát a Lukoil, az még nem biztos, de azt már bejelentette az orosz cég, hogy nem kíván részt venni a szerb olajipar és üzemagyag-kereskedelem zászlóshajója, az olajfinomítókkal, elosztóhálózattal, benzinkutak sokaságával rendelkező NIS (Naftna Industrija Srbija) várhatóan idén ősszel esedékes privatizációjában.
A Lukoil Holdings, az egyik legnagyobb orosz olajtermelő szerdán azt közölte, hogy az első félévben 4,3 százalékkal nőtt az olaj- és gáztermelése, napi 2,21 millió hordó olajegyenértékű volt. A cég olajtermelése 4,1 százalékkal 48,53 millió tonnára nőtt, ami napi átlagban 1,981 millió hordónak felel meg. Gáztermelése 6,1 százalékkal 7,03 milliárd köbméterre bővült.
OMV-Mol háború: a JP Morgan az áruló!
Az oroszokhoz dörgölőzik a Mol
Montenegróban pályázik a Mol
MTI