A magyar olimpikonok egyike, Szász Emese mentális egészsége érdekében másfél éve pszichiáterhez jár, mégpedig Csernus Imréhez. A vívóbajnok azt mondja, e találkozások jóvoltából jött rá, hogy korábban olyan gyerekes vonásokat is dédelgetett, amelyek már nem illenek egy huszonéves nőhöz. Leküzdötte belső konfliktusait, önbizalomra tett szert, s így valósággal pszichés lökést kapott, amitől fizikai erőnléte fokozódott, s a nehezebb ellenfeleket is le tudja győzni.
Az élsportolók pszichikai felkészítésének sajátosságiról Csernus Imre beszélt, aki igencsak jártas a sportlélektanban; három éve hivatalból tartja karban a Győri ETO csapatának pszichéjét.
A pszichiáter elmondta: egy sportoló is éppolyan problémákkal találkozik, mint egy hétköznapi ember, aki elmegy dolgozni, a közlekedésben eltölt két órát, a munkahelyén nyolc-tizenkét órát. A sportolónak éppúgy van magánélete, van vagy nincs párkapcsolata, neki éppúgy meghalnak a szülei, mint bármelyik átlagembernek. A sportoló nagyon kemény fizikális és mentális munkát fejt ki, de a mai világban szinte mindenki ezt teszi – állítja Csernus.
A lelki sérülések mellett a szerencsétlenül szerzett fizikai sebesülések is sújtják a magyar sportolókat. Míg négy éve Cseh László úszó törte el a lábát röviddel az olimpia előtt, idén Görbicz Anita kézilabdázó forrázta le lábát néhány nappal az indulás előtt. |
Egy barátságos mérkőzés után az egyik válogatott focista elmondta, hogy a meccset már azelőtt elveszítette a magyar csapat, mielőtt kiment a pályára. Amikor a kivezető folyosón sorakoztak, az ellenfél úgy nézett rájuk, hogy ki tudta húzni magát, a mieink meg leszegett fejjel, búval bélelten ácsorogtak. Ekkor eldőlt a mérkőzés – idézte fel a történetet Csernus Imre.
Verrasztó Dávid tartalékként vett volna részt az olimpián, ám az úszó visszamondta a szereplést: úgy vélte, túl nagy terhet jelentene, ha csak a lelátóról követhetné az eseményeket. Elhatározásának megváltoztatására sem édesapja, sem pszichiátere nem tudta rávenni. |
Csernus Imre úgy véli, minden olimpikonnak szüksége lenne pszichológusra. Példaként Kolonics György szomorú esetét említette: egyrészt úgy véli, a kenus halálának lelki eredetű okai voltak. Másrészt pedig fontosnak tartja, hogy szakember segítsen a társaknak a tragédia feldolgozásában. „Lehet úgy viselkedni, mintha erős csávó lennék és meg tudnám mutatni, hogy állom a megpróbáltatást, de a lelki sérülés belül munkálkodik és rombol” - fogalmazott Csernus.
Új időszámítás kezdődik az m2-nél
Kémkedésre kötelezik a kínai szállodákat
Hatalmas durranás lesz az olimpiai megnyitó
Ágyba dugnak a kínaiak - vagy így, vagy úgy
MTI, Privátbankár