Mellár Tamás összefoglalójában kiemelte: az új gazdaságpolitika nem lehet restrikciós jellegű, mert bebizonyosodott: a megszorítások nem vezetnek hosszú távon sikerre. Emellett azonban kiemelt figyelmet kell fordítani az egyensúlyi követelmények szigorú betartására - hangsúlyozta. A követendő gazdaságpolitikának véleménye szerint modernizációs jellegűnek kell lennie, kezelve az elmaradottságunkból adódó problémákat és rendszerértékű változtatásokat kell véghezvinnie a nagy elosztási rendszerek területén.
A következő időszakra a Századvég évi 2 százalék körüli tőkebővüléssel számol, ami jelentős növekedést jelent a korábbi időszak 1,4 százalékos dinamikájához képest. A foglalkoztatás terén az ország jelentős tartalékokkal rendelkezik, amelyek mozgósítása érdemi növekedést generálhat. Így évi 1,5-2%-os foglalkoztatásbővüléssel kalkulálhatunk, ami évente 60-75 ezer munkahely megteremtését jelenti. Ez a szám némileg alatta marad a kormány évi 100 ezres kalkulációjának - mondta el Mellár Tamás. A technikai fejlődés az elmúlt időszakban 0,5-0,7 %-kal bővült éves átlagban. Ehhez képest egy lényegesen erőteljesebb, 1,5% körüli növekedést tervez a kutatóintézet. A három termelési tényező kombinációjából 3,5% körüli potenciális növekedési pálya határozható meg.
Az államadósság mára már elérte a GDP 80%-ának szintjét, a kamatfizetési kötelezettség pedig a GDP 4-5%-ára rúg, emellett az államadósság magas szintje ellentétes a nemzetközi vállalásainkkal. Az elkövetkező nyolc év egyik legfontosabb stratégiai feladata, hogy az államadósságot 60 százalék alá szorítsuk a GDP arányában. A teljes külső adósság (NFA), amely tartalmazza az államon túl a magánszféra adósságát is, ma eléri a bruttó hazai termék 120 százalékát. Ezt kívánatos lenne 2018-ra 70 százalék körüli szintre csökkenteni - mondta el Heim Péter.
A szakember elmondta: ehhez a költségvetés kiadási oldalán jelentős átcsoportosításra lenne szükség. Az általános közszolgáltatásokra és szociális biztonságra kevesebbet, egészségügyi és gazdasági ügyekre többet kell költenie az államnak. Az állami bevételek visszafogására is szükség van: Heim Péter szerint egészségesebb szerkezetben, az élőmunkát kevésbé megterhelve, a gazdaság fehérítését szolgáló módon kell az adókat beszedni. A kormány által 1 év alatt bevezetni kívánt egykulcsos adó a szakember véleménye szerint inkább 2-3 év alatt vezethető be optimális körülmények között.
A Heim Péter által említett NAMA Írország "rossz bankja". Létrehozásának célja nem a bankok államosítása, hanem éppen ennek elkerülése volt. Feladata az ír kereskedelmi bankok és ingatlankezelő pénzintézetek behajthatatlan ingatlan- és földalapú jelzáloghitel-kintlevőségeinek felvásárlása. A NAMA jelenleg 47 százalék körüli árfolyamon vásárolja fel a hiteleket; szakértők szerint a szervezet kiemelkedő jelentőséggel bír az ír bankrendszer rehabilitációjában. |
A gazdaságpolitikai fordulathoz egyértelműen lefektetett stratégiai célokat követő, potens fejlesztéspolitikára is szükség van, ami az elmúlt időszakban hiányzott - hangsúlyozta Heim Péter. Prioritásként kell kezelni az infrastruktúrafejlesztéssel párhuzamosan új regionális központok kialakítását, valamint a kiemelt iparágak fejlesztésével összhangban történő vidékfejlesztést, csökkentve ezzel a nagy területi egyenlőtlenségeket. Nagyobb hangsúlyt kell fektetni a megújuló energia termelésére is - sorolta a szakember.
Bár a maastrichti kritériumokat 2012-re teljesíthetjük, jelenleg nem kedveznek a feltételek a magyar euró bevezetésének - mondta el a Privátbankár kérdésére válaszolva Heim Péter. Különösen az eurózóna-tagállam Görögország problémái miatt várható, hogy a közös pénz bevezetésének feltételrendszerét a korábbiaknál jóval szigorúbban vizsgálják majd az uniós döntéshozók, különösen egy olyan fiskális alkoholizmusban szenvedő ország esetében, mint amilyennek Magyarországot megismerhették - fogalmazott Heim. 2-3 éven belül beléphetünk az eurózóna előszobájának tekintett ERM-2 árfolyamrendszerbe, az euró bevezetése azonban inkább az évtized második felében tűnik reálisnak. Ennek elsősorban nem a magyar gazdaság teljesítményét jelző számok, hanem a globális gazdasági helyzet az oka - fogalmazott.
Privátbankár - Gáspár András