.jpg)
Tomecskó Tamás elmondta, a gyógyszerforgalmazó határozza meg azt az 50 legfontosabb vény nélkül megvásárolható gyógyszert, ami kapható lesz a mobilpostákon. Kiemelte: a múlt héten beadták a gyógyszerforgalmazási engedélyhez szükséges hiánypótlást az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálathoz (ÁNTSZ), amelynek 30 napja van arra, hogy elbírálja a kérelmet.
A szóvivő elmondta, hogy a posta számára mintegy 20 millió forintos beruházási költséget jelent a 350 jármű hűtőgépekkel történő felszerelése, ami feltétele a gyógyszertárolásnak. Az érintett postai munkatársak a mobilpostai gyógyszerértékesítés megindulásáig megkapják a minimális képzést, ami tevékenységük végzéséhez szükséges.
"Ha valakinek kérdése lenne a gyógyszerekkel kapcsolatban, akkor a választ a gyógyszerforgalmazónál működő diszpécserközpontban kaphatja meg" - hangsúlyozta a szóvivő.
Budai Bernadett kormányszóvivő vasárnap közölte, hogy mozgó patikák bevezetését tervezi a kormány. Ezek főként olyan településeken működnének, ahol nincs hagyományos gyógyszertár. A mozgó gyógyszertárban vény nélkül és receptre kapható készítményeket is lehetne venni, de fokozottan ellenőrzött szereket nem forgalmazhatnának.
Tiltakozik a mobilpatikákról szóló tervezet ellen a Magyar Gyógyszerészi Kamara. "A Magyar Gyógyszerészi Kamara véleménye szerint a szakszerű és demokratikus döntéselőkészítés elvének nem felel meg, hogy a kormány úgynevezett mozgó gyógyszertárak létesítését tervezi, miközben sem a szakmával, sem a szaktárcával ebben a témában még előzetes egyeztetések sem folytak" - olvasható a Magyar Gyógyszerészi Kamara közleményében.
A kamara szerint ez az ellátási forma a jelenleg hatályos jogszabályokból nem vezethető le, és a gyógyszer-gazdaságossági törvény módosítását, valamint rendeleti szintű szabályozást is igényel a mobilpatikák létrehozása. A testület rámutatott: az elmúlt hónapok tapasztalatai szerint a vidéki gyógyszerellátás javítására hivatkozva meghozott tavaly őszi döntések is eredménytelennek bizonyultak.
Ha a kormány valódi célja a vidéki gyógyszerellátás javítása, a Magyar Gyógyszerészi Kamara újólag kész tárgyalni a tervekről - teszi hozzá a közlemény.
A kormány a kis posták után a kis gyógyszertárakat is be akarja zárni - reagált a bejelentésre a Fidesz, míg az MDF úgy kommentálta az intézkedést, hogy az a gyógyszertár-alapítás liberalizációjának sikertelenségét mutatja. A KDNP hétfői közleménye szerint érthetetlen, hogy egy liberális párthoz tartozó tárca miért avatkozik be a piaci viszonyokba, az ilyen kérdéseket ugyanis a kellően szabályozott piac maga is eldönti. A párt abban az esetben támogatja az elgondolást, ha az nem a tőkeerős patikaláncokat segíti hozzá a még működő kispatikák tönkretételéhez, hanem éppen az utóbbiakat vevőkörük és hatósugaruk bővítéséhez.
Csekkbefizetés: nem minden az, aminek látszik
Szusszanásnyi időt kapott a Magyar Posta (hanganyag)
Valószínű öt évet kell várni a postai liberalizációra
MTI