A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közzétette az államháztartás májusi részletes pénzforgalmi adatait. A végleges adatok megegyeznek az előzetes számokkal. A korábban közölt előzetes adatok szerint az államháztartás hiánya - a helyi önkormányzatok nélkül - májusban 58 milliárd forint volt, az első öt havi deficit pedig 724,2 milliárd forint lett, amely az éves előirányzat 105,4 százaléka. A központi alrendszeren belül a központi költségvetés 40,1 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 24,4 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok pedig 6,5 milliárd forintos szufficittel zártak az előzetes adatok szerint.
A változatlan tényadatok mellett a szaktárca aktualizálta ugyanakkor a korábban közzétett pénzforgalmi hiányprognózisát. A tájékoztatás szerint a módosítások egyrészt a május végi tényadatok, másrészt pedig a Mol-pakett megvásárlása miatti kiadásnövekedések átvezetését tartalmazzák. Ez utóbbi kiadási tétel azonban az uniós módszertan szerinti, 2,94%-os hiánycélkitűzést nem érinti, kiadásnövekedéssel nem jár - hívják fel rá a figyelmet.
A Nemzetgazdasági Minisztérium korábbi előrejelzése szerint az államháztartás pénzügyi mérlegében a második negyedévben 469 milliárd forintos hiány halmozódik fel, ugyanakkor a harmadik és negyedik negyedévben egyaránt többlet várható, rendre 221 milliárd, illetve 303 milliárd forint. Az új prognózis szerint a második negyedévben 334 milliárdos deficit várható, az év második felében ugyanakkor - szemben a korábban várt töblettel - 445, illetve 337 milliárdos hiány várható. A -687,4 milliárdos előirányzat így összességében -1184,2 milliárdra nőtt.
Az ING Bank Zrt. vezető elemzője, Németh Dávid korábban, az előzetes adatok közzététele után a várakozásoknak megfelelőnek ítélte azokat és úgy vélte: júniusban tetőzik a hiány, utána csökken a deficit, és az év végére az uniós elszámolás szerinti hiány 1,8 százalék lehet. Az elemző akkor úgy vélte: az első öt havi deficitet a kieső személyi jövedelemadó- és a társasági adóbevételek okozták. A csúcs után a csökkenést a különadók első befizetései és a magánnyugdíjpénztári vagyon eszközeinek eladása mérsékli majd.
Privátbankár