.jpg)
Egyes elemzők bírálták az üzletet, így a Citigroup - Reuters által idézett - elemzője szerint megkérdőjelezhető a Mol célja, hogy Olaszországban stratégiai bázisra tegyen szert, mivel a benzin iránti kereslet erős visszaesésben van, és csekély a töltőállomások jövedelmezősége. Mások szerint az IES magasabb finomítói nyereséghányada révén javulhat a Mol jövedelmezősége.
Az UBS bank elemzői szerint az akvizícióval a Mol az osztrák olajipari társasággal (OMV) szembeni védekezésül használt részvényvisszavásárláshoz képest jobban hasznosította készpénzét.
Egyes elemzők szerint az olasz vállalat felvásárlása miatt a versenyhatóságok kevésbé fogadnának el egy esetleges OMV-Mol egyesülést, mivel az tovább erősíti egy kiterjedtebb régióban a finomítói kapacitások feletti tulajdoni koncentrációt.
Ami a vételárat illeti, arról több találgatás látott napvilágot. A Citigroup szerint az 600 millió és 1 milliárd euró közötti összeg lehet, míg a DowJones a Mol kommunikációs igazgatójára, Szabolcs I. Ferenczre hivatkozva közli: a vételár, amit még nem rögzítettek, jóval a 800 millió euró alatt lesz.
A Mol az árról csak annyit közölt, hogy az megfelel a hasonló üzletek (a részvényértéknek az adózás előtti EBITDA eredményhez viszonyított aránya alapján kalkulált) értékének és a finomítói üzletág 16 százalékos hosszú távú megtérülési céljának. A DowJones hírügynökség egy az üzletet ismerő, meg nem nevezett személyre hivatkozva ezzel összefüggésben azt közölte, hogy a Mol igen nagy árat fizetett az IES-ért, 800 millió eurót, vagy annál is többet, ami 14-16 szorosa az EBITDA-eredménynek," miközben a normális értéknek az EBITDA ötszörösének-hatszorosának kellene lennie".
A Merril Lynch elemzői szerint a 800 millió körüli ár csupán mintegy nyolcszorosa az EBITDA-eredménynek, de az üzlet eredményszempontból így is legfeljebb semleges lehet a Mol számára; az IES megvétele a Merril Lynch értékelése szerint inkább az OMV elleni védekezés része; az olasz piac meglehetősen versengő, a haszonkulcsok komoly nyomás alatt állnak. Értesüléseik szerint egyébként a vételárat hivatalosan csak az ügylet negyedik negyedévben esedékes lezárultakor közlik majd.
A Merril Lynch számításai szerint ezzel az üzlettel a Mol befejezte 2007-es felvásárlásait - hacsak nem használja fel erre a célra tetemes állampapír készletének egy részét is. Megjegyezték, hogy most elillant az osztalék-meglepetés lehetősége: korábban számítottak erre.
A Wood prágai székhelyű közép-európai befektetési bank elemzői szerint a piacon emlegetett 800 millió eurós ár, amely 8,2-szeres EBITDA értéknek felel meg, legalább 40 százalékos felárat tartalmaz, és valószínűleg kedvezőtlen reakciókat vált majd ki a befektetők körében.
Előzőleg Mosonyi György, a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. vezérigazgatója kijelentette: az olasz Italiana Energia e Servizi (IES) finomító megvásárlása bizonyítja, hogy tovább konszolidálható Európában az olajipar úgy, hogy egymást kiegészítő, s nem átfedő társaságok egyesülnek. Mint mondta, az akvizíció erős piaci jelenlétet biztosít a Mol számára Észak-Olaszországban és fontos lépés a cég 2010-es tervszámainak eléréséhez. A vétel erősíti a Mol helyzetét a környező országokban, így Ausztriában, Horvátországban és Szlovéniában is.
Már nem csak magát veszi a Mol
Már 377 milliárdot költött magára a Mol
Nem tett ajánlatot az OMV
Semleges lett a Mol
MTI