1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Mol kedden hozta nyilvánosságra, hogy szerződést írt alá az Italiana Energia e Servizi megvásárlására. Egyes elemzők szerint az üzlet miatt a versenyhatóságok kevésbé fogadnának el egy esetleges OMV- Mol egyesülést.
A Mol kedden hozta nyilvánosságra, hogy szerződést írt alá az Italiana Energia e Servizi 100 százalékának megvásárlására. Egyes elemzők szerint az IES felvásárlása miatt a versenyhatóságok kevésbé fogadnának el egy esetleges OMV- Mol egyesülést.

A Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt a Mol-IES üzlethez közelállók véleménye szerint 650-700 millió euró körüli összegért vásárolta meg az Italiana Energia e Servizi (IES) olasz olajipari vállalatot.

Egyes elemzők bírálták az üzletet, így a Citigroup - Reuters által idézett - elemzője szerint megkérdőjelezhető a Mol célja, hogy Olaszországban stratégiai bázisra tegyen szert, mivel a benzin iránti kereslet erős visszaesésben van, és csekély a töltőállomások jövedelmezősége. Mások szerint az IES magasabb finomítói nyereséghányada révén javulhat a Mol jövedelmezősége.

Az UBS bank elemzői szerint az akvizícióval a Mol az osztrák olajipari társasággal (OMV) szembeni védekezésül használt részvényvisszavásárláshoz képest jobban hasznosította készpénzét.

Egyes elemzők szerint az olasz vállalat felvásárlása miatt a versenyhatóságok kevésbé fogadnának el egy esetleges OMV-Mol egyesülést, mivel az tovább erősíti egy kiterjedtebb régióban a finomítói kapacitások feletti tulajdoni koncentrációt.

Ami a vételárat illeti, arról több találgatás látott napvilágot. A Citigroup szerint az 600 millió és 1 milliárd euró közötti összeg lehet, míg a DowJones a Mol kommunikációs igazgatójára, Szabolcs I. Ferenczre hivatkozva közli: a vételár, amit még nem rögzítettek, jóval a 800 millió euró alatt lesz.

A Mol az árról csak annyit közölt, hogy az megfelel a hasonló üzletek (a részvényértéknek az adózás előtti EBITDA eredményhez viszonyított aránya alapján kalkulált) értékének és a finomítói üzletág 16 százalékos hosszú távú megtérülési céljának. A DowJones hírügynökség egy az üzletet ismerő, meg nem nevezett személyre hivatkozva ezzel összefüggésben azt közölte, hogy a Mol igen nagy árat fizetett az IES-ért, 800 millió eurót, vagy annál is többet, ami 14-16 szorosa az EBITDA-eredménynek," miközben a normális értéknek az EBITDA ötszörösének-hatszorosának kellene lennie".

A Merril Lynch elemzői szerint a 800 millió körüli ár csupán mintegy nyolcszorosa az EBITDA-eredménynek, de az üzlet eredményszempontból így is legfeljebb semleges lehet a Mol számára; az IES megvétele a Merril Lynch értékelése szerint inkább az OMV elleni védekezés része; az olasz piac meglehetősen versengő, a haszonkulcsok komoly nyomás alatt állnak. Értesüléseik szerint egyébként a vételárat hivatalosan csak az ügylet negyedik negyedévben esedékes lezárultakor közlik majd.

A Merril Lynch számításai szerint ezzel az üzlettel a Mol befejezte 2007-es felvásárlásait - hacsak nem használja fel erre a célra tetemes állampapír készletének egy részét is. Megjegyezték, hogy most elillant az osztalék-meglepetés lehetősége: korábban számítottak erre.

A Wood prágai székhelyű közép-európai befektetési bank elemzői szerint a piacon emlegetett 800 millió eurós ár, amely 8,2-szeres EBITDA értéknek felel meg, legalább 40 százalékos felárat tartalmaz, és valószínűleg kedvezőtlen reakciókat vált majd ki a befektetők körében.
 
Előzőleg Mosonyi György, a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. vezérigazgatója kijelentette: az olasz Italiana Energia e Servizi (IES) finomító megvásárlása bizonyítja, hogy tovább konszolidálható Európában az olajipar úgy, hogy egymást kiegészítő, s nem átfedő társaságok egyesülnek. Mint mondta, az akvizíció erős piaci jelenlétet biztosít a Mol számára Észak-Olaszországban és fontos lépés a cég 2010-es tervszámainak eléréséhez. A vétel erősíti a Mol helyzetét a környező országokban, így Ausztriában, Horvátországban és Szlovéniában is.

Már nem csak magát veszi a Mol
Már 377 milliárdot költött magára a Mol
Nem tett ajánlatot az OMV
Semleges lett a Mol

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG