Leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Magyarország közepes befektetői adósbesorolását a Moody´s Investors Service, arra a véleményére hivatkozva, hogy az IMF és az EU küldöttségeivel folytatott tárgyalások megállapodás nélküli félbeszakadása miatt megnövekedett a magyar költségvetési és gazdasági kilátásokat övező bizonytalanság.
A nemzetközi hitelminősítő pénteki londoni bejelentése szerint a felülvizsgálat a forintban és devizában fennálló magyar kormánykötvény-adósság "Baa1" osztályzatára vonatkozik. A Moody´s eddig is negatív kilátást tartott érvényben a magyar besorolásra. A pénteken bejelentett felülvizsgálat azonban a negatív kilátásánál erőteljesebb jelzés arra, hogy a cég ronthatja a magyar adósosztályzatot.
Valamelyest emelkedett ugyan pénteken a londoni piacon a magyar államadósság törlesztéskockázat-biztosítási kontraktusainak díjszabása, de londoni elemzők szerint a reakció nem volt "drámai". A pénteken kialakult árazások alapján a magyar törlesztési leállás kockázatára biztosítási ügyleteket nyújtó piaci szereplők az aznapi londoni kereskedésben minden 10 millió euró magyar államadósság után évente 335 ezer euró törlesztéskockázati biztosítási díjat számítottak fel a befektetőknek az irányadó ötéves futamidőre. A CMA szakértői elmondták, hogy a Moody´s pénteki bejelentése után 347 bázispontig szaladt fel a magyar CDS-díjszabás, de azután "elindult visszafelé". A cég elemzői szerint a piacon "nem tört ki őrület". |
A hitelminősítő pénteki elemzése szerint az IMF/EU-tárgyalások felfüggesztése beárnyékolja a magyar gazdaság növekedési kilátásait is, azáltal, hogy lefelé ható nyomást gyakorol a forintra és felfelé ható nyomást a finanszírozási költségekre.
Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor´s, Moody´s Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz" osztályzatánál a Fitch egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody´s még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) besorolással listázza a magyar államadósságot. Az S&P tavaly negatívról stabilra javította a magyar osztályzat kilátását, az előző kormány által tett költségvetési konszolidációs erőfeszítések eredményeire hivatkozva. A Fitch negatív kilátást tart érvényben a magyar besorolásra.
Eséssel reagált a Budapesti Értéktőzsde a hírre. A tőzsdemutató az első egy órában 144 pontot esett miközben a forgalom szokatlanul magas volt, meghaladta a hatmilliárd forintot. Csak a Richter tartotta a nyitásban elért nyereséget, a többi vezető részvény veszteségbe került.
A BUX 9.40 órakor 22.206,15 ponton állt, ami a legutóbbi, csütörtöki záró értékéhez képest 71,03 pontos, 0,32 százalékos csökkenés, a pénteki nyitásnál 144,71 ponttal alacsonyabb. A Mol 110 forinttal, 0,56 százalékkal 19.680 forintra csökkent. Az OTP részvények ára 26 forinttal, 0,50 százalékkal 5.192 forintra esett. A Magyar Telekom árfolyama 5 forinttal, 0,74 százalékkal 670 forintra gyengült. A Richter papírok árfolyama 190 forinttal, 0,43 százalékkal 44.600 forintra erősödött.
A forint 286-ig gyengült az euróval szemben azt követően, hogy a Moody´s hitelminősítő kilátásba helyezte a magyar államadósság leminősítését.Délelőtt 9.30-kor az euró 285,40 forintot ért és eddig az időpontig 284-286 forint közötti sávban mozgott - mondták a kereskedők. Pénteken kora reggel a nemzetközi bankközi piacon egy euró 283,20 forintot ért a csütörtök esti 285,12 forint után. Csütörtök délután a magyar fizetőeszköz 283,83 forinton állt az euróval szemben.
A kereskedők úgy vélik, hogy a Moody´s a leminősítés kilátásba helyezése után azt meg is lépi.
A dollárt 221,90 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben pénteken délelőtt 1,2864 dolláros euró árfolyam mellett. Csütörtök délután a dollárt 220,21 forinton, az eurót 1,2894 dolláron jegyezték. A svájci frank jegyzése 212,52 forint 211,11 forint után, 100 japán jent 255,50 forinton jegyeztek 253,51 forint után.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
MTI