”A múlt heti királyi esküvő alkalmával számtalan párhuzam született, amelyben a friss hercegi pár esküvőjét a hajdani Lady Diana és Károly herceg házasságkötésével hasonlították össze. Ha az események érzelmi oldalától eltekintünk, és az adott korszak sajátosságait, nehézségeit és kihívásait gazdasági szemmel nézzük, meglepően sok hasonlóságot lehet felfedezni a mostani és a harminc évvel ezelőtti gazdaságpolitikai környezet között” – mondta el Majoros György, a K&H Alapkezelő vezető portfólió menedzsere.
1981
Diana és Károly azóta is sokat emlegetett esküvője idején az azt megelőző két évben jelentősen megroggyant brit gazdaság éppen egy igen bizonytalan, kilábalási szakaszba érkezett. A problémák egyik fő forrását a 78-ban kirobbant iráni forradalom jelentette, mivel az ennek hatására kialakuló 79-80-as évek olajár emelkedése sokként érte a világgazdaságot. Az iráni hatalomváltás elsősorban az ottani olajipart nagyrészt meghatározó Egyesült Államok számára volt komoly veszteség, az USA recessziója azonban - lévén a legfontosabb brit kereskedelmi partner – tovább súlyosbította Nagy-Britannia helyzetét, és 1979 harmadik negyedévében a brit gazdaság minden idők legnagyobb, 9,2%-os reál GDP csökkenését könyvelhette el, miközben magasra szökött az infláció, és 1,6 millió ember vált munkanélkülivé. A növekvő külső és belső feszültségek eredményeként 1979-ben hatalomra került Thatcher az infláció letörése és a költségvetési egyensúly miatt aztán kemény megszorítási csomagot hajtott végre, aminek hatására 81-ben ismét növekedésnek indulhatott a brit gazdaság. A recesszió következményeként a 80-as évek elején az állam gazdasági szerepének megítélése is jelentős fordulóponthoz érkezett: nemcsak a gazdaságpolitika, de a közhangulat is az állami beavatkozás ellen volt, és annak visszaszorítását követelte.
2011
A brit alkalmazottaknak a húsvét és az esküvő miatt csak három nap szabadságot kellett kivenniük ahhoz, hogy múlt péntektől 11 napig folyamatosan vakációzhassanak. Ez a brit gazdaságra valószínűleg nem gyakorolt pozitív hatást, bár London gazdasága valószínűleg profitált "az évszázad esküvőjéből". Részletek >>> |
Ráadásul nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a tényt sem, hogy - ezúttal az észak-afrikai és közel-keleti országok politikai feszültségei miatt – az elmúlt hónapokban a kőolaj világpiaci ára is rekord magasságokat ért el. Az idei első negyedévben már növekedést produkáló brit gazdaság egyelőre igen sebezhető állapotban van, így a 30 évvel ezelőtti eseményekből nemcsak a hercegi párnak, de a gazdaságpolitika irányítóinak is van mit tanulniuk.
Privátbankár