A német ipar a japán katasztrófa ellenére bizakodó
A Japánban bekövetkezett természeti katasztrófa ellenére a fellendülés folytatódását várja a német iparszövetség (BDI).
A BDI elnöke hétfőn, a hannoveri ipari vásár megnyitása alkalmából úgy nyilatkozott, hogy a tavalyi kimagasló 3,6 százalékos GDP-növekedés után az idén 2,5 százalékos gazdasági növekedést várnak. Az export 7,5 százalékos növekedését valószínűsíti a szövetség.
Hans-Peter Keitel szerint a japán gazdaságot ért megrázkódtatás ellenére sem valószínű egy újabb világgazdasági recesszió.
A német gazdaság továbbra is szilárd növekedés elé néz az idei erős évkezdés után - közölte a német pénzügyminisztérium korábban. A jelentés szerint Németországban idén 2,3 százalékkal, míg 2012-ben 1,8 százalékkal bővülhet a GDP.
A japánoknak nem lehet sok okuk az örömre
Akár a 200 milliárd dollárt, a japán hazai össztermék (GDP) több mint 3 százalékát is elérheti a távol-keleti szigetországban történt kettős természeti katasztrófa okozta kár a Goldman Sachs becslése szerint. A közvetlen hatáson túlmutató következményeket elemezve a svájci UBS 1,4 százalékra módosította a japán GDP idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a korábbi 1,5 százalékról. 2012-ben viszont nagyobb növekedést, 2,1 százalék helyett 2,5 százalékos bővülést vár. A Goldman Sachs szerint a legnehezebb időszak az idei második negyedév, az április-júniusi időszak lehet, a GDP ekkor legalább 0,5 százalékkal csökkenhet, de akár a 2 százalékot is elérheti a visszaesés.
A gazdaságon túlterjedő hatásokat egyelőre alig lehet felbecsülni. Elemzők katasztrofális következményeket sem zárnak ki. Dennis Snower, a németországi Kielben működő világgazdasági kutatóintézet (Institut für Weltwirtschaft - IfW) elnöke szerint például a termelési láncolatok megbomlása miatt akár "dominóhatás is keletkezhet, amely elérheti az egész ázsiai térséget, de más kontinenseken működő autógyárakat és számítógépgyártókat is megtalálhat".
Számos óriásvállalat már most zavarokat tapasztal, ami Snower szerint szorosan összefügg azzal, hogy a világgazdaság szerkezete egyre koncentráltabb, így egy-egy szereplő kiesése komoly feszültségek okozhat. "Sokkal kevesebb beszállító van, mint akárcsak 10 évvel ezelőtt" - állapította meg a kutató, aki szerint most nem Japánon múlik, hogy miként alakulnak a folyamatok. "A helyzetet más országok stabilizálhatják, mindenekelőtt a nagy feltörekvő államok, mint Kína" - mondta a német IfW vezetője.
MTI