Szántó András, a deviza részleg vezetője túlzottnak nevezte a jelenlegi részvénypiaci optimizmust és úgy vélte, bár az elemzői várakozásokhoz képest megkésve, de jelentősebb korrekció is bekövetkezhet a börzéken. Igaz, ez már kisebb lehet, mint a válság elején. Rövid távon az elemzők továbbra is borúlátóak, hosszú távon azonban már biztosak az emelkedésben.
Szántó András jó döntésnek nevezte a tavalyi, 300 bázispontos alapkamat-emelést, és úgy vélte, azóta a forintot fenyegető veszélyek megszűntek, s ezért rövid távon 260-290 forint közötti euró árfolyam várható. Így a jegybanki alapkamat csökkentése tovább folytatható.
A hitelezés élénkítése érdekében kívánatos lenne, ha az alapkamat legalább 6 százalékra csökkenne - tette hozzá. Szécsényi Bálint szerint a jövőben aktívabb állami szerepvállalás lesz a piacokon, amelyek ez ellen ugyan várhatóan küzdenek majd, ám a beavatkozás révén a piacok hatékonyabbá, áttekinthetőbbé válhatnak.
Kifejtette: miközben az Egyesült Államokban, Kínában és Japánban a gazdasági növekedés első jelei már megmutatkoztak, a munkanélküliség mindenütt tovább emelkedik a világon, ami előbb-utóbb a fogyasztásban is tükröződni fog. Egy korrekció esetén Magyarországon, és a hozzá hasonlóan gyengébb gazdasággal rendelkező, sérülékeny piacokon az esés komolyabb is lehet.
Hangsúlyozta, a hangulat gyorsan, egyik napról a másikra megváltozhat, amire csak egy módon lehet felkészülni: a befektetési eszközök kockázatának csökkentésével. Erre szolgál a részvényportfólió csökkentése a kötvényportfólió javára.
Egy éves a válság: boldog születésnapot!
A Moody"s Demszkyre szavazna?
A szűkös büdzsé harmada megy jólétre
Zöldet kapott a kamatcsökkentés
A PM tartja magát: 1000 milliárd felett a hiány
MTI