A kutatásból kiderül az is, hogy tíz európaiból hat arra számít, hogy a globális gazdasági visszaesés ront a munkakörülményeken is, különösen a munkahelyi biztonságot és egészségvédelmet illetően. A válaszadók 75 százaléka úgy véli, hogy a megbetegedéseket bizonyos mértékben a munka okozza.
Az EU-OSHA nemrégiben közzétett, a munkahelyi biztonsággal és egészségvédelemmel kapcsolatos közleménye idézi Jukka Takalát, az EU-OSHA igazgatóját, aki úgy véli, megtérül, ha vállalat befektet a munkavállalók egészségébe.
A felmérés szerint a magyar válaszadók 20 százaléka vélte úgy, hogy a válság hatására nagymértékben romlik a munkahelyi biztonság és az egészségvédelem. További 42 százalékuk szerint csak bizonyos mértékben, míg 28 százalékuk azt válaszolta, nem igazán.
A magyarok 67 százaléka a fizetés szerint választ új munkahelyet, míg 43 százalékuk a biztonságot helyezi előtérbe. További 19 százaléknak a biztonságos és egészséges munkahely a legfontosabb.
Az elemzés szerint némi bizakodásra ad okot, hogy az emberek számos tagállamban, különösen az EU-15 országaiban jól tájékozottnak tartják magukat a munkahelyi kockázatokkal kapcsolatban, és a válaszadók 57 százaléka véli úgy, hogy a munkahelyi egészség és biztonság szintje javult az elmúlt öt évben.
A közvélemény-kutatás a munkahelyi biztonság és egészségvédelem kérdésével kapcsolatos hozzáállás nemek szerinti különbségeit is feltárta. A válaszadók közül a férfiak új munkahely választásakor a 61, illetve 55 százalékos arányban a fizetést és a munkahely biztosságát tekintették a legfontosabb tényezőnek, a nők körében mért alacsonyabb 53, 51 százalékos értékekkel szemben. A nők viszont nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a munkaidőnek.
A kutatás kimutatta azt is, hogy több válaszadó férfi (62 százalék), mint válaszadó nő (52 százalék) véli úgy, hogy az egészségi és a biztonsági feltételek javultak az elmúlt években. A férfiak, 71 százalékos aránnyal tájékozottabbaknak is érzik magukat a biztonsággal és az egészséggel kapcsolatos kérdésekben, mint a nők, akinek a 61 százaléka gondolja ezt.
A felmérés szerint a nőket fenyegető munkahelyi biztonsági és egészségi kockázatokat gyakran alábecsülik és figyelmen kívül hagyják. Ők azok, akik újabb és újabb kihívásokkal szembesülnek a munka világában, s akiket még mindig aránytalanul nagymértékben sújt az úgynevezett kettős műszak terhe, ami a munkaidőnek a családi élettel való nehéz összeegyeztethetőségéből adódik.
A munkahelyi biztonsággal és egészségvédelemmel kapcsolatos páneurópai közvélemény-kutatást az Eurobarometer megbízásából a TNS Infratest végezte el. A reprezentatív felmérést mindegyik EU-tagállamban 1.000, rendkívül sokféle korú, oktatási és foglalkozási hátterű résztvevő bevonásával végezték el. A terepmunkára 2009 áprilisában és májusában került sor.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Öngondoskodással a munkanélküliség ellen
Nem is igaz, hogy elvágyódunk
Munkanélküliség: akár 10 hónapig is fizet a biztosító
Egy valamire jó a válság: az egészségünkre
MTI