A politika táplálta azt az illúziót, hogy megtörtént a jóléti rendszerváltás, hogy az életszínvonal emelkedhet - de valójában ezt hitelből finanszírozta a lakosság, ebben nincs eltérés sem Magyarország, sem Amerika között - mondta el egy budapesti háttérbeszélgetésen Demján Sándor, aki szerint itt az ideje keményen dolgozni.
A rendszerváltáskor nem teremtődtek meg egy kapitalista piacgazdaság alapjai, az emberek döntő többségének ugyanis nem volt vagyona - mondta el Széchenyit a példaképének tartó TriGránit vezér.
Az üzletember már sokszor hangoztatta azt a véleményét, hogy "100 nap alatt tönkre lehet tenni egy országot, az újraépítéshez pedig akár 10-15 év is kellhet" - utalva ezzel a 2002-es kormányprogramra. 2002 a cezúra, innentől kezdett emelkedni az államadósságunk, az akkori GDP-arányos 53%-os szint ma már 80% felett van. Demján Sándor szinte egyedül tiltakozott 9 évvel ezelőtt, véleményét ma már többen osztják. "Az elmúlt 8 évben olyan mélypontra jutott ez az ország, ahonnan már csak felfele vezethet az út, én ezért azt gondolom, hogy most már beindulhat a gazdasági növekedés is. Amiről én beszélek az nem pártpolitika, 2002-ben pontosan ki lehetett számolni, hogy elképzelhetetlen gazdasági felfutásra lett volna szükség ahhoz, hogy a kormány által vállalt dolgokat végre lehessen hajtani, aki tud számolni, már akkor tudta, hogy ez csak adósságnöveléssel érhető el. Hitelből jóléti rendszerváltást végrehajtani - ez a legkönnyebb" - szögezte le a nagyvállalkozó.
Erős mondatok "Magyarország nem független ország. Magas a küladósságunk szintje: 8-10 kötvénytulajdonos kezében van az ország. |
A magyar gazdaság 40%-át külföldről kell finanszírozni jelenleg, miközben a bankszektorunk alig 15%-a van magyar kézben - folytatta Demján. "Egyetlen olyan országot sem ismerek, főleg a feltörekvők közül, ahol a bankszektor ilyen torz tulajdonosi hátterével sikerült volna domináns növekedést elérni. A válságban a legtöbb honi bank az anyabankja érdekei szerint működött, a hitelezés befagyasztásával rengeteg hazai kis- és közepes vállalkozás került az ellehetetlenülés szélére.
"A munkán és a megtakarításokon - vagyis a tőkefelhalmozáson keresztül - kell eljutnunk oda, hogy képesek legyünk magunkat belülről finanszírozni. Nézzék meg Szlovákiát! Szorgos, dolgozó emberek - nincs szükségük külső forrásokra, úgy mint nekünk, ösztönözték a növekedést, amit egy a magyarnál jobb nemzetstratégiával együtt ötvöztek; ugyanezt meglehet ám csinálni itt is" - mondta Demján.
350 forintos euró vagy bankadó? - ez volt a kérdés
A világ igazságot fog tenni A politikai populizmus elhitette a világgal, hogy hitelből bátran fogyaszthat - ez és a szabályozási problémák vezettek a válság kirobbanásához, a bankoknak ahhoz semmi köze, mondta el a maga is banktulajdonos Demján Sándor. Szerinte az, hogy a bankokra "kenték a balhét" politikai üzenet, nincs alapja. A jelenlegi világnak egy sokkal nagyobb problémával kell megküzdenie, hiszen a globális gazdaságból kezdenek eltűnni a tulajdonosok, az arcok. Mindenhol menedzsereket találunk, akik ügyes üzletekkel pénzt teremtenek elő, virtuális összegekkel kilométereket hidalnak át. Demján ebben - már csak a felelősségvállalás miatt is - nagy veszélyt lát. Ezen tevékenységekből ugyanis hatalmas profitot szűrnek le az érintettek, de valós munka nagyon kevés van mögötte. "A világ igazságot fog szolgáltatni, a fehér civilizáció vesztét is jelentheti, ha nem kezd el időben dolgozni. A szorgos indiaiak, kínaiak szépen megelőznek majd minket, nem hedge fundokkal hanem kitartó munkával". Megdöbbentő adat a válság kitörése utáni (2008. szeptember 15. - a Lehman Brothers összedőlése) harmadik évben, hogy a tavalyi félévben volt olyan fedezeti alap, amely alig 120 munkavállalóval 5,8 milliárd dollárt keresett össze. |
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) ügyvezető elnöki pozícióját is betöltő üzletember szerint a kulcskérdés a kkv-k helyzetét tekintve nem az adókedvezmény mértéke, hanem elsősorban a likviditás. "Nyereséges cégek sem kapnak itthon hitelt, mert egyszerűen nincs likvid tőkéjük".
Az EU tisztességtelen volt Magyarországgal szemben
Ezzel együtt is Demján keményen kritizálta a nemzetközi hitelezőket és főleg az Európai Uniót. Meglátása szerint ugyanis Magyarország nem kapott olyan "engedményeket" mint más tagországok, a legalacsonyabb hiányadatot várták el tőlünk Brüsszelben egy 6%-os gazdasági visszaesés után. "Az az érzésem, mintha példát akartak volna statuálni valakivel, hogy a nagy pénzosztogatók a mediterráneumban is megijedjenek". Demján szerint akár 2%-kal magasabb hiányt is engedhetett volna az Unió, akkor sem történt volna tragédia, és felszabadult volna 300 milliárd forint a magyar költségvetésben, amit gazdaságélénkítésre lehetett volna fordítani. "Tisztességtelen volt az EU-tól, hogy nem hagyott mozgásteret Magyarországnak" - szögezte le Demján, aki szerint a válságadók is ennek a makacsságnak a következményei többek között.
Ennek a kormánynak nem volt sok ideje, nagyjából egy hónap alatt kellett kitalálniuk, hogy honnan szereznek forrásokat, hogy a hiány tartható legyen. Meggyőződésem, hogyha a Bajnai-kormány vagy bármelyik másik elődje lett volna az Orbán-kormány helyében, ugyanígy cselekedett volna és bevezette volna ezeket az ideiglenes adókat - tette hozzá.
Nincs mese, munkakényszer van
Demján Sándor szerint a termelésre kell helyezni a hangsúlyt, mint mondta, egy termelő hely másik 3 nem termelő helyet képes eltartani, de Magyarországon nagyon kevesen vannak azok, akik közvetlenül is kiveszik a részüket a termelésben. Magyarul kellenek a gyári munkások, mert máskülönben a gyár ügyvédjének és marketingesének sem lesz állása. Az üzletember szerint a növekedés szempontjából a bővített újratermelés beindításán kell fáradozni, ehhez sokkal több szakmunkásra lenne szükség.
"A rendszerváltáskor 1 millió munkás került az utcára, szó nélkül tűrték, tulajdonképpen mindenkit elküldtek rokkantnyugdíjasnak (így a statisztikákban a munkanélküliségi ráta nem emelkedett drasztikusan), látjuk hova jutottunk. Látni kell a valós igényeket és élethelyzeteket, hogy ki az, aki nem tud dolgozni. De aki munkaképes, annak dolgoznia is kell, munkakényszer van" - mondta Demján.
A VOSZ elnöke szerint alapvetően jó az irány, amit a kormány felvázolt, szerinte az üzleti befektetői környezet is javult, de mindennel azért ő sem ért egyet az elmúlt hónapok bejelentéseiből.
"A termékek árát két dolog befolyásolja legfőképpen. Az egyik a társadalmi költség, amely az Európai Unióban igen magas, ez tulajdonképpen versenyképességének gátja, a másik pedig a bérköltségek. Ha a kormány terveinek megfelelően sikerült lefaragni az állami kiadásokat, az csökkenteni fogja a társadalmi költségeket vagyis versenyképesebbek leszünk" - mondta el Demján. Ha képes lesz növekedni a gazdaság, az magával vonja a hiány csökkenését is ráadásul.
A munkahelyteremtés kapcsán elmondta, hogy szerinte az államnak vállalatokat kellene alapítania vagy legalább is társulnia cégekkel és integrátorként munkahelyeket kell létrehoznia - ellensúlyozandó a visszafogott beruházási kedvet. Ezt ki kell egészíteni megfelelő szaktanácsadással és támogató programokkal. E tekintetben az üzletember sokat vár az ő elgondolásai alapján kidolgozott Széchenyi Terv mostani, "megújított kiadásából".
EU-s pénzek: elúsztak az önkormányzati lobbi miatt a milliárdok?
A pályázatok és a támogatások kapcsán Demján megint kritikus hangnemet ütött meg az EU-s pályázatokkal kapcsolatban. Szerinte az elmúlt években a stratégia alapjaiban volt elhibázva, hiszen a forrásokat a termelő vállalatokra kellett volna költeni, hogy azok megerősödjenek, exportképesek legyenek, képesek legyen az összefogásra, munkahelyeket hozzanak létre. "Ahelyett hogy a termelés kapta volna ezeket a pénzeket strand, új főtér meg ravatalozó épült. Ezek aztán újra nyelték a pénzt: a köztereket ki kell világítani, a strandot fenn kell tartani, a különböző kulturális terekbe programot kell vinni, pénzért" - hangsúlyozta Demján. Szerinte ezek a beruházások várhattak volna még hiszen nem volt többségükre égető szükség, ezzel szemben a kkv-szektor szereplői eszköz és források nélkül lavíroztak az elmúlt években.
"Az önkormányzati lobbi lenyúlta ezeket a pénzeket, és ennek most a foglalkoztatottság látja iszonyú kárát" - mondta Demján Sándor.
Kíntorna lehet a bértorna
Van azért olyan része is a kormány eddigi munkásságának, ami az ő tetszését sem nyerte el. A társasági nyereségadó a múlt héten bejelentett csökkenésének ignorálását szomorúan vette tudomásul, hiszen az EU-ban adóverseny van, így szükség lett volna a csökkentésre. A múlt héten a bolgárok ajánlottak az addig Európában példátlanul alacsony magyar szja alá: Bulgáriában a jövedelemadó csupán 10% lesz.
A "bérkommandóról" azt mondta, arra semmi szükség. A kormány nem kérte ki előzetesen a VOSZ véleményét az erőltetett bérkompenzáció ügyében, ahol is a kabinet azt szeretné kieszközölni, hogy az üzleti szféra szereplői ne nyeljék le az adóváltozásokból eredő különbséget, hanem azt fordítsák bérfejlesztésre. Az OÉT-en született bérmegállapodás azonban nem köti a cégeket, azok a minimálbért leszámítva nem kötelező érvényűek. Ahhoz, hogy a legtöbben ne szenvedjék meg az adóváltozásokat (a havi 300 ezer forint alatt keresőkről van szó), nagyjából 8%-os bérfejlesztésre volna szükség, csakhogy az OÉT-megállapodás maximum 6%-ot ír elő.
Így a cégek tartani tudják magukat a bérmegállapodáshoz, a dolgozók mégis rosszul fognak járni - ebbe a zsákutcába tévedtek bele a Hankook-gyár dolgozói és a menedzsment is. Demján szerint a VOSZ eddig is mindig tartotta magát a nem kötelező jellegű megállapodáshoz, ez 2010-ben sem volt másképp. Szerintük az erőltetett bértorna rengeteg kkv-t hoz nehéz helyzetbe, akár a fordítottjára is elsülhet az intézkedés: a kötelező béremelés miatt emberek kerülhetnek az utcára. A VOSZ azonnal reagált a kormányzati bejelentésre, azóta már a szövetség adatokkal is alátámasztotta, hogy nincs szükség a bérkommandókra. Demján szerint ráadásul jogilag megoldhatatlan egy piacgazdaság szereplőit rávenni arra, hogy meghatározott módon emeljék a bérköltségeket. "Bért fejleszteni egységesen ráadásul nem lehet, azt mindig differenciáltan kell végrehajtani" - mondta Demján a Privátbankár.hu felvetésére.
Fájni fog?
A VOSZ elnöke szerint a kormány nemcsak hogy jó úton halad, de célkitűzései is reálisak. A Széll Kálmán Tervtől azt várja, hogy növekedjen a foglalkoztatás, és induljon meg a növekedés - a jövőt tekintve tehát optimista.
Ismét óva intett, hogy ne legyenek illúzióink. "Kölcsön kértünk a vacsorára, majd szóltak, hogy vissza kell fizetni mindent. Mivel feléltük amink volt, azzal fizettünk, amivel tudtunk: az ebédünkkel" - érzékeltette Demján hogy milyen helyzetben is van most Magyarország. "El fog indulni a növekedés, bizakodó vagyok, de keserves növekedés lesz ez, az biztos".
Privátbankár - Zsiborás Gergő