Magyarország jelenleg az ESA együttműködő állama. A szerződés 2008 nyarán jár le, addig kell eldönteni, milyen formában folytatódjon az együttműködés - tette hozzá.
Kovács Kálmán közlése szerint az ESA küldöttsége azt mérte fel: a magyar tudományos háttér mellett a gazdaság szereplői is megfelelően felkészültek-e arra, hogy az Európai Űrügynökség programjaiban a mainál ötször-tízszer aktívabban vegyenek részt. "Megnyugtató, hogy az ESA úgy ítélte meg, hogy a magyar tudományos, ipari és vállalkozói háttér sokkal jobban felkészült a tagságra, mint nem egy, a közelmúltban az ESA tagjává vált ország" - mondta.
Kovács Kálmán hozzátette: a magyar fél viszont arra szeretett volna választ kapni, hogy a teljes jogú tagságnak milyen alternatívái vannak.
Mint mondta, Magyarország éves tagdíja jelenleg 1,1 millió euró, míg teljes jogú tagként körülbelül 5 millió eurót tenne ki. |
"Költségvetési kiadásról beszélek. A tagdíj formájában jelentkező kiadás még abban az esetben is a költségvetést terheli, ha, úgy mint most, a magyar cégek, intézmények, kutatóhelyek pályázatok, illetve a programokban való részvétel útján legalább annyi euróhoz, uniós támogatáshoz jutnak, mint amennyi a magyar befizetett rész" - hangsúlyozta Kovács Kálmán.
A magyar felkészültséget elemezve kitért arra, hogy komoly űripari ágazat kezd kifejlődni, már nemcsak "űrállomásokon alkalmazott fedélzeti eszközöket tudunk gyártani".
Tájékoztatása szerint az ESA küldöttsége a nyár végén tér vissza Magyarországra, hogy megismerje az űripari cégeket, kutatóhelyeket. "Ezt követően alakítjuk ki az ESA-val közösen azt a javaslatot, amelyet várhatóan az év vége felé terjesztünk a kormány elé. Addig el kell döntenünk, hogy a jelenlegi státuszt hosszabbítjuk-e meg, egy kicsit előrelépünk és társult tagok leszünk, vagy a teljes jogú tagságot választjuk. Gondolom, a köztes megoldást javasoljuk, de természetesen a kormány dönt majd" - összegezte Kovács Kálmán. |
Kovács Kálmán szólt a miskolci Technopolisz-programról is, amelynek az egyik eleme az űrkutatáshoz kapcsolódó tevékenység, említést tett továbbá az egyik vezető indiai űripari céggel létrehozandó közös vállalkozás tervéről.
100 millió dollárért már a Holdra is utazhat
Nemzetközi Űrállomás: kondul a vészharang - képek
Filmgyártás után az űrkutatás is Etyekre költözik
Megérkezett az űrhajósok ételfutárja
MTI