Angela Merkel német kancellár mielőtt elindult volna a csúcstalálkozóra elmondta: olyan pénzügyi szabályozásokra van szükség, amelyekkel az országok kevésbé lesznek kiszolgáltatottak egy a mostanihoz hasonló krízisben. A kancellár szerint ugyanakkor fennáll a veszélye annak, hogy esetleg elszalasztják a reform lehetőségét. Mindezek ellenére Angela Merkel szerint jó uton járnak a G20 államok vezetői.
Axel Weber, a német jegybank elnöke és így az Európai Központi Bank (EKB) Monetáris Tanácsának tagja optimizmusának adott hangot csütörtöki nyilatkozatában, amely szerint a találkozón megállapodás jöhet létre a globális pénzügyi rendszerek átalakításáról.
Csütörtökön kezdődik a 19 legnagyobb fejlett és fejlődő gazdaság, valamint az Európai Unió mint intézmény alkotta, a világgazdasági összkibocsátás 85 százalékát adó G20-csoport vezetőinek kétnapos értekezlete az Egyesült Államok északkeleti részén fekvő Pittsburgh városban.
A Húszak vezetői a Lehman Brothers amerikai befektetési bank tavaly szeptemberi csődje után világméretűvé vált gazdasági válság során most harmadszor üléseznek. Napirendjük legfőbb eleme a nemzetközi pénzügyi rendszer reformja, a jelenlegihez hasonló krízisek elkerülése érdekében.
Az IMF ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a munkaerőpiac stabilizációjáig nem szabad felhagyni a válság miatt bevezetett, kormányzati ösztönzőprogramokkal, és ezt nyomatékosítani kell a csúcstalálkozón.
Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója a francia Europe 1 rádiónak csütörtökön azt nyilatkozta: addig kell folytatni ezeket a programokat, amíg a munkanélküliek száma csökkenni nem kezd.
A Bizottság központosítaná a bankfelügyeletet
Gazdasági világkormány a G20 csoportból?
Európa szigort akar a globális pénzpiacokon
11 millió munkahelyet mentett meg a G20
MTI