Ez súlyosan veszélyezteti az évek óta takarékoskodó, több mint 3 millió aktív magánnyugdíjpénztári tag egyéni megtakarításait. Államosítás esetén ugyanis a jelenlegi tagok számára a most egyéni számlán gyarapodó vagyonnal szemben nem marad más, mint egy ígérvény, hogy amikor ők elérik az - egyre emelkedő - nyugdíjkorhatárt, a nem mellesleg egyre inkább csökkenő népességű és elöregedő társadalom akkori keresőképes rétegének befizetéseiből az állam számukra is biztosítani tudja majd a megfelelő színvonalú nyugdíjukat.
A főtitkár a közleményben rámutatott: ráadásul – ahogy az a TÁRKI Társadalomkutató intézet idén márciusban közzétett tanulmányából is kiderül - az állami nyugdíjrendszer sem képes biztos hozamokat garantálni, és az állami felosztó-kirovó pillér sem tudta a múltban elkerülni a válságok hatásait. A kilencvenes évek eleji foglalkoztatási válság például jóval nagyobb veszteséget okozott a felosztó-kirovó rendszerben, mint a 2008-as tőkepiaci válság a magánpénztárakban. A magánnyugdíjpénztárak azonban 2009-ben már kiemelkedő hozamot értek el, így ledolgozták a pénzügyi válság során elszenvedett veszteségeiket.
A Jobbik a magánnyugdíjpénztárak államosításából segítené a hiteleseket |
Természetesen, mint minden hosszú távú rendszer, így a magánnyugdíjpénztári rendszer esetében is szükség lehet bizonyos finomhangolásra, további szabályozásra. Ebben a Stabilitás Pénztárszövetség mindenkor partnere volt a jogszabályalkotóknak. „Sajnálatosnak tartjuk, hogy eddig nem kerülhetett sor arra, hogy egy - általunk már korábban kezdeményezett - személyes egyeztetés során mutassuk be a kölcsönösség és az öngondoskodás elvén létrejött magánnyugdíjpénztárak működésének jogszabályi és számviteli hátterét, működési kereteit a Jobbik témában illetékes vezetőinek” – olvasható a főtitkár álláspontja a közleményben.
Jobbik: fantomokkal hadakozik a pénztárszövetség
A magán-nyugdíjpénztáraknak ugyanis nincs olyan vagyonuk, amelyet államosítani lehetne vagy kellene; a vagyon a számlatulajdonosoké, nem a pénztáré - reagált a Jobbik a Stabilitás közleményére. Ez a Jobbik javaslata szerint is a számlatulajdonosoké maradna, így a befizetők szempontjából szó sincs államosításról. Ami állami hatáskörbe kerülne, az a portfolió kezelése. Alaptalan tehát azzal riogatni az embereket, hogy „elvesznek” a nyugdíjpénztári megtakarításaik - írja Hegedűs Tamás frakcióvezető-helyettes.
A Stabilitás „minden szakmai alapot nélkülöző” javaslatnak nevezi a Jobbik kezdeményezését, miközben éppen ők érvelnek olyan szakmai csúsztatásokkal, amelyek legjobb esetben is téves tájékozódásnak tudható be. A sajtótájékoztatón egyértelműen elhangzott: az ún. „második pillér” – javaslatunk megvalósulása esetén – nem szűnne meg, nem olvadna be a felosztó-kirovó rendszerbe. Mindenkinél megmaradna a névre szóló számlavezetés, annak minden előnyével együtt. Mivel a Pénztárszövetség minden szakmai érve arra a feltételezésre épült, hogy a Jobbik megszüntetné a második pillért, egész érvelésük célt tévesztett. Nem a Jobbik javaslatával vitatkoznak, hanem egy általuk felfestett fantomképpel - írja közleményében a Jobbik frakcióvezető-helyettese.
"A Jobbik gazdaságpolitikáéért is felelős frakcióvezető-helyetteseként bármely nyílt fórumon hajlandó vagyok megvitatni megoldási javaslatunkat a Pénztárszövetség képviselőivel" - közölte Hegedűs Tamás.
Privátbankár