1p
Az "ósdi, diszkriminatív" amerikai vízumpolitika módosítását szorgalmazza a The Washington Post, mely szerint másodosztályra kényszerítik a szövetségeseket
Az "ósdi, diszkriminatív" amerikai vízumpolitika módosítását szorgalmazza a The Washington Post, amely szerint nem csoda, hogy a vízumkötelezettség fenntartása miatt Kelet-Európában egyre inkább neheztelnek Amerikára.

Az Egyesült Államok legmegbízhatóbb barátai, NATO-beli szövetséges államok azok a kelet-európai országok, amelyek "másodosztályú" szerepre vannak kárhoztatva.
Ez a szerep különösen sértő ezekre az országokra nézve, amelyek közül sok küldött csapatokat az Amerika által indított afganisztáni és iraki háborúba. Szemükben az amerikai vízumkötelezettség a hidegháborús éra ósdi maradványa - olvasható a vezető liberális amerikai lap csütörtöki szerkesztőségi cikkében.

Az újság szerint az egykori Varsói Szerződés tagállamaiban élő milliók számára az Egyesült Államok korábban a szabadság megtestesítője volt. Amerika tekintélye azonban olvadóban van, különösen a fiatalok körében. Ennek hátterében az az önkényes és nyíltan diszkriminatív washingtoni vízumpolitika húzódik, amely sérti a kelet-európai turisták, üzletemberek és más utazók érdekeit.

A lap figyelmeztet: a kelet-európaiak Amerika helyett Nyugat-Európába utaznak, ahol az Európai Unió teljes jogú polgáraiként üdvözlik őket. Amerikai kereskedelmi szakértők szerint ennek a vízumgyakorlatnak az Egyesült Államok előbb-utóbb meg fogja fizetni az árát, nemcsak a tekintély, hanem az üzleti lehetőségek megfogyatkozásával is.
A The Washington Post emlékeztet: a vízummentességet élvező 27 országgal szemben a szóban forgó kelet-európai államok polgárainak 100 dolláros díjat kell fizetniük a vízumért történő jelentkezésre, meg kell jelenniük az amerikai konzulátusokon és interjún kell részt venniük. Pedig kormányaik Amerika-barát politikát folytatnak, a demokrácia iránt elkötelezettek és gazdaságaik általában erősek. Ezeket az országokat a 2001. szeptemberi terrortámadások utáni megszigorított biztonsági intézkedések közepette nem vették már fel a vízummentes státust élvezők klubjába, amit az újság "csökönyös politikának" nevez.

A The Washington Post a Bush-kormány javára írja, hogy meg akarja szüntetni Dél-Korea és egy tucatnyi európai ország, köztük Magyarország számára a vízumkötelezettséget. A lap ugyanakkor megjegyzi, hogy ezzel egyidejűleg szükség van a repülőterek biztonságának javítására, az útlevél-ellenőrzések szigorítására, a beutazók tüzetesebb háttérvizsgálatára és egyéb biztonsági intézkedésekre. Kelet-Európa azonban nem jelent kiemelkedő biztonsági fenyegetést, egyesek szerint ráadásul kisebb kockázat képvisel, mint némely ország, amely már benne van a vízummentességi programban.

Az újság leszögezi: a kelet-európaiak vízummentességének javaslata egy olyan nagyobb belbiztonsági törvénycsomag része, amelyet más okok miatt George Bush elnök valószínűleg meg fog vétózni. A javaslat, a vízumszabályok tervezett módosítása ráadásul olyan feltételt tartalmaz, amely továbbra is elvágná kelet-európaiak millióit attól, hogy vízum nélkül az Egyesült Államokba látogathassanak. A jelenlegi "nem tisztességes" vízumszabályoknak a leépítése a kongresszusra vár, ahol sok képviselő viszont ráncolja a homlokát, amikor a beutazás könnyítéséről van szó. Jobb lenne, ha nem tennék - jegyzi meg a The Washington Post -, mivel az Egyesült Államok hamarosan úgy találhatja, hogy már nincsen közeli barátja.

Újabb kezdeményezések vízummentességre
Kiutasítottak egy magyar diplomatát Amerikából
Hét ország levele az amerikai vízummentességért
Integethetünk az amerikai vízummentességnek?

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG