.jpg)
Értesüléseink szerint a javaslat komoly vitákat váltott ki, és részben ez az oka, hogy elmaradt az adókoncepció bemutatása februárban. Ha az elképzelés megvalósul, az 60-65 milliárd forint tehernövekedést ró majd a vállalkozókra. Az iparűzési adóból 2004-ben 310, egy évvel később 334, 2006-ban pedig 380 milliárd forint folyt be az önkormányzatok kasszájába.
"Ezzel az elképzeléssel ellentétes az álláspontunk. Az iparűzési adót meg kell szüntetni, mert rendszeridegen" – mondta a lapnak Vadász György, a Magyar Iparszövetség ügyvezető alelnöke.
Hasonló véleményt képvisel a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ). A magyarországi vállalkozások számára alapvető versenyképességi hátrányt képviselő iparűzési adót e szervezet szerint is belátható időn belül el kell törölni. Az MGYOSZ nem ért egyet azzal, hogy adottnak kell tekinteni az önkormányzatok jelenlegi forrásigényét és ennek alapján kell keresni az iparűzési adó kiesését kompenzáló bevételeket.
A szervezet szerint többek között a közigazgatási rendszer átalakítása, az adók központi beszedése s ezzel a háromezer-kétszáz önkormányzati "kis APEH" megszüntetése csökkentheti az önkormányzatok finanszírozási szükségleteit. Mindezeken túl a szövetségnél úgy látják, hogy a helyi önkormányzatok indokolt forrásszükségletét a személyi jövedelemadó megosztási arányának módosításával és az ingatlanadóval kell biztosítani.
A különböző gazdasági érdekképviseletek, szövetségek február 13-án ülnek asztalhoz a kormány illetékeseivel, hogy tárgyaljanak az adórendszer lehetséges változásairól. Vadász György szerint az adminisztrációs terhek és a kiadások valós csökkentésével igenis lehet mérsékelni a terheket.
A szakértők rámutatnak arra is, hogy az iparűzési adó felső mértékének emelésével a kormány újabb forrásokat vonhatna el az önkormányzatoktól, mondván, szedjék be ők a kieső összegeket. Hogy pontosan milyen adómódosítások lépnek életbe, azt még nem lehet tudni. Úgy tűnik, még abban sincs egyetértés a kormány tagjai között, hogy mekkora összeggel lehet csökkenteni 2009-től a terheket- írja az országos lap.
Adócsökkentés: kis mozgástér London szerint
200 milliárdnyi adócsökkentést ígér a kormányfő
500 milliárdot fizetnek a projektekre
Az iparűzési adó átalakítása Budapestet sújtaná (hanganyag)
Több céget hozna az egyszerűbb adórendszer (hanganyag)
MTI