A testület hétfőn az MNB honlapján üdvözölte a kormány azon törekvését, hogy a költségvetés egyensúlyát folyamatosan biztosítsa, ugyanis a befektetői bizalom megőrzése az ország kiemelt érdeke. Aggodalomra ad viszont okot, ha a költségvetési fegyelem helyreállítása érdekében hozott intézkedések hozzájárulhatnak más makrogazdasági kockázatok kialakulásához - fűzi hozzá a monetáris tanács.
A kormány által tervezett mértékű, a hazai pénzügyi szervezetekre kivetendő különadó csökkentheti a hazai bankrendszer tőkevonzó és hitelezési képességét, s ezzel rövid és hosszabb távon számottevő növekedési veszteséget okozhat - figyelmeztetet a testület. Az adó révén megvalósuló jövedelemelvonás gyengítheti a hazai bankszektor külső forrásgyűjtési képességét, és ezen keresztül a magyar gazdaság stabilitását.
A monetáris tanács hétfői ülésén áttekintette a gazdasági és pénzügyi folyamatokat. Meghirdetett ülésezési rendjének megfelelően nem tárgyalta a jegybanki alapkamatláb megváltoztatását.
A Magyar Bankszövetség főtitkára szerint 60-70 százalékos adóteher nem tartható fenn tartósan egy szektorban, nem helyettesíti a szerkezeti átalakításokat; időlegesen ugyan megnyugtat, később azonban hatványozottan visszaüt. Nyers Rezső hétfőn, az MTI-nek kijelentette: bíznak abban, hogy a hatások mérlegelésével kevésbé súlyos gazdasági következményekkel járó javaslat is kialakítható a bankadóról, olyan, amely kisebb mértékben terheli a pénzügyi szektort.
Hangsúlyozta: a tervezett bankadó gyengíti a magyar pénzügyi közvetítő rendszer stabilitását, erősen fékezi a bankok hitelnyújtó képességét, s mindezek révén gyengíti a gazdasági növekedést. A törvényjavaslat tárgyalása során ezeket a hatásokat szem előtt kellene tartani.
MTI