"Magyarországról viszonylag ritkán látható ez a jelenség. Az év elején ugyan volt, hogy a Hold elfedte a Szaturnuszt, de a rossz időjárási viszonyok miatt nem lehetett nyomon követni a jelenséget. Egyébként pedig évek telhetnek el, míg szemtanúi lehetünk annak, hogy a fényes bolygót elfedje a Föld kísérője" - mondta Mizser Attila, a szervezet főtitkára hétfőn az MTI-nek. Hozzátette: 2001-ben Magyarországról, hála a kedvező időjárásnak, jól nyomon követhető volt, miként fedi el a Hold a Szaturnuszt.
Mizser Attila közlése szerint a keddi jelenség derült idő esetén szabad szemmel is jól látható lesz. "A Holdtól balra lesz látható a Szaturnusz, csillagszerű fényes pontként. 21.31-kor a Hold sötét oldala elfedi, eltakarja előlünk. A Szaturnusz fél perc alatt eltűnik a szemünk elől, s 22.37 percig, azaz több mint egy órán át lesz takarásban" - mondta.
A főtitkár tájékoztatása szerint a Polaris Csillagvizsgáló derült idő esetén távcsöves bemutatót tartanak, és szabadtéri előadásokkal várják az érdeklődőket. |
"Ilyenkor a Szaturnusz kutatásával kapcsolatos érdekes információt is érdemes a nagyközönség tudomására hozni. A Szaturnusz körül kering egy űrszonda, amely rengeteg új felvételt sugároz a Földre. A bolygó holdjai közül a legnagyobb, a Titán a legérdekesebb az egész rendszerben. Metántavak, metántengerek vannak a felszínén, metán eső öntözi, sok szempontból ez a Szaturnusz-hold tűnik a leginkább hasonlatosnak a Földhöz" - mondta Mizser Attila.
A törpegalaxisok után jönnek a hobbitok
Lélegzetelállító képek a Szaturnusz gyűrűiről
Eggyel kevesebb bolygó van a Naprendszerben
MTI