
Liza Shapiro, a texasi egyetem antropológusa az egyik szerzője a tanulmánynak - nem mellékesen ő is épp túl van egy terhességen. „Nagy súlyt kell cipelni, ami erősen húz előre. Meglehetősen kényelmetlen érzés” - de valószínűleg sokkal rosszabb is lehetne, ha a most megfigyelt női tulajdonságról nem gondoskodott volna az egyedfejlődés - mondta el Shapiro.
Nagy hassal olcsóbb lehet a tömegközlekedés |
A kutatók olyan teszteket végeztek, amelyek feltárták, hogyan teszik lehetővé ezek az apró változások a nőknek, hogy az egyre növekvő pluszsúlyt hordozni tudják, anélkül hogy orra buknának. A "módosított alkatrészek" precíz működése a természet egyik igazi mérnöki csodája.
A két lábon való járás különbözteti meg az embereket a többi állattól (többek között). Miközben az antropológusok még mindig vitatkoznak arról, hogy jó-e nekünk felegyenesedve közlekedni, vannak egyértelmű negatívumok is: például a terhes nők derékfájdalma. A négylábú állatok ugyanis értelemszerűen sokkal könnyebben hordják a nagy pocakot.
Egy kérdés azért mindenképp felmerül a kutatás kapcsán: mi van azokkal a férfiakkal, akik még egy ikerterhességnél is nagyobb méretű sörhasat cipelnek, mégsem esnek állandóan pofára? Shapiro feltételezései szerint esetükben a hátizomzat kompenzálja az első potrohot, ez azonban vélhetőleg a terhes nők esetében jellemzőnél erősebb hátfájással jár.
Kódolt kövérség: minden eldől a pocakban?
Ólmozott szépségek: méreg lehet a vörös rúzsban
Tizenkettes óriásbaba: az apa szóhoz sem jutott
Mennyit ér egy anya munkája? Évi 25 milliót
AP