.jpg)
Csehország és Magyarország 10-10 milliós népességével arányaiban nagyobb részesedést élvez a rangsorban, mint a 38 milliós Lengyelország és a 46 milliós Ukrajna. Az ukrajnai és magyarországi cégek egyaránt 13-13 százalékot képviselnek az 500 vállalatból.
A Deloitte összesítése szerint az 500 cég együttes bevétele megközelítette az 500 milliárd eurót, ez mintegy 19 százalékkal magasabb, mint tavaly. A nettó össznyereség ugyanakkor csupán 6 százalékkal nőtt 2006-ban, szemben a 2005-ös 20 százalékos növekedéssel. A lista szereplőinek többsége multinacionális cég leányvállalata, így a rangsorban többször felbukkanhat egy-egy vállalat neve.
Az 500 rangsorolt cég közül 157 energetikával foglalkozó vállalat, köztük a PKN Orlen és a Mol a listavezető. A legnagyobb árbevételű 100 között 44 cég képviseli az energia szektort, amelyből 30 foglalkozik olaj vagy gáz feldolgozással és elosztással. Tavaly az energiavállalatok bevételei tették ki az 500 cég összbevételének 40 százalékát.
Az első tíz közép- és kelet-európai befektető bevételeit nézve kiderül, hogy Lengyelország részesedése a bevételekből - a banki szektort nem számítva - a 2004-es 28 százalékról 2006-ban 23 százalékra csökkent. Ugyanezen években a cseh és magyar cégek bevételi részesedése változatlan maradt, Románia részesedése pedig némileg növekedett.
A teljes vagyon tekintetében az OTP Bank lett Közép-Európa legnagyobb bankja. Ez részben azzal a ténnyel magyarázható, hogy az OTP az egyetlen közép-európai bankcsoport, így az eredményeibe beleszámítanak a leányvállalatokéi is. Ezen felül az OTP 2006-ban számos felvásárlást hajtott végre, amely szintén sokat lendített a számokon.
A Molt csak a PKN Orlen előzi meg
Az OMV se lát, se hall: szerelmes a Mol-ba
MTI