A világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza 634 vállalatvezetőt vont be az egész világra kiterjedő vizsgálatba. A megkérdezettek egyaránt képviseltek feldolgozóipari, energiaipari, szállítási és egyéb nehézipari vállalatokat, valamint szolgáltató cégeket.
A felmérésből kiderült, hogy a vállalatok alig 10 százaléka méri teljes körűen a tevékenysége által okozott széndioxid-kibocsátást, 32 százalék ugyanakkor azt válaszolta, hogy nem figyel erre oda, és nincsenek is tervei ilyen mérések meghonosítására.
Az átlagon belül a legnagyobb kibocsátók, a nehézipari cégek valamivel jobb hozzáállást mutatnak, de közülük is 28 százaléknak nincs kibocsátás-figyelő, 42 százalékuknak pedig kibocsátás-csökkentő terve, áll az EIU hétfőn Londonban kiadott elemzésében. |
Az EIU-jelentés visszaidézi azt a tavaly őszi brit kormányzati előrejelzést, amely apokaliptikus gazdasági következményeket jósol arra az esetre, ha az ipari országok nem kezdik el most már sürgősen az éghajlatváltozást okozó káros anyagok kibocsátásnak csökkentését.
Az októberben kiadott 700 oldalas összefoglalóban, amelyet a brit kormány megbízásából Sir Nicholas Stern, a Világbank volt főközgazdásza állított össze, az állt: a "Business as usual" forgatókönyv megvalósulása - vagyis ha a globális károsanyag-kibocsátás 75 százalékáért felelős ipari hatalmak nem tesznek semmit - 2050-ig a világ GDP-értékének legalább 5, de akár 20 százalékos visszaesésével is járhat - ez világháborús léptékű károkat jelentene -, jóllehet a üvegházhatást okozó szennyezőanyagok kibocsátásának hatékony csökkentése a világgazdaság termelési értékét ugyanezen időtávon mindössze 1 százalékkal mérsékelné.
A Christian Aid nevű brit fejlesztési-jótékonysági szervezet éppen hétfőn Londonban kiadott előrejelzése szerint a következő ötven évben várhatóan egymilliárd embernek kell majd elhagynia otthonát világszerte az éghajlatváltozás egyre erősebb hatásai miatt.
Kiütheti az autóipart a környezetvédelem
A tudomány végre legyőzte a politikát
Klíma-front: csatát vesztett a Bush-vonal
Fokozódik a klíma-háború: ki a felelős?
MTI