1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A QUAESTOR Pénzügyi Tanácsadó Zrt. Navigátor című kiadványát bemutató sorozatunk ötödik részében a nemzetközi részvénypiacok alakulását tekintjük át (x)
A QUAESTOR Pénzügyi Tanácsadó Zrt. tizedik alkalommal készítette el befektetői és a sajtó számára a „Navigátor” című kiadványát, amely az elmúlt negyedév hazai és nemzetközi gazdasági életének fontosabb folyamatainak elemzését és a jövő évi várakozásokat tartalmazza. Sorozatunk ötödik részében a nemzetközi részvénypiacok alakulását tekintjük át



A mögöttünk hagyott három hónapban a pénzügyi válság kiteljesedését, újabb szakaszba lépését tapasztalhattuk a nemzetközi piacokon. Októberben a pánikszerű eladások, pozíció-likvidálások jelezték a globális hitelválság elmélyülését. Azóta kissé megnyugodtak a piacok, de fordulópontról még nem beszélhetünk.

A válság komolyságát az egyre gyakrabban megjelenő, eddig soha vagy csak évtizedekkel ezelőtt tapasztalt piaci anomáliák jelzik.  A VIX indexet az opciós kötések volatilitásából kalkulálják, és gyakran használják a piaci idegesség, bizonytalanság mérőszámaként. A mutató októberben és novemberben is az addig soha nem látott 80-as érték közelébe emelkedett – normál körülmények között a mutató értéke 20 és 30 között mozog.

Az S&P 500 indexet alkotó 500 vállalat összesített profitja a harmadik negyedévben 9%-kal múlta alul az egy évvel korábbi értéket, ez már az ötödik egymást követő csökkenő negyedév. Az összesített 9%-os profitcsökkenés legnagyobb részéért ismét a pénzügyi szektor volt a felelős, a szegmens papírjai a 2007 harmadik negyedéves eredményeiket 110%-kal múlták alul. A jelenlegi válság komoly konszolidációs hullámot indíthat el a szektorokon belül, a pánik elültével a tőkeerős cégek megkezdhetik a felvásárlásokat, így egy tisztulási folyamat indulhat el a piacon. Ez a folyamat azonban a jelentős állami beavatkozásokkal erejét vesztheti.

Két irányvonal különíthető el: az angolszász gyakorlat szerint az állam a támogatásért cserébe tulajdonrészt szerez a társaságban, míg a német módszer szerint szigorú menedzsment-kontrollt alkalmaznak. A tapasztalatok szerint az állami tulajdonszerzés nem kedvez a társaságok hatékonyságának, hátráltathatja a tisztulási folyamatot, és így a válság elhúzódásához vezethet.

Az S&P 500 index elemei közül már meghaladja a százat azon részvények száma, amelyek árfolyama a 10 dolláros szint alá került, amire az elmúlt 28 évben nem volt példa. 2001 októberében az internet-lufi kipukkadása utáni válság közepén ez a szám 59 volt, míg az 1987-es válság legerőteljesebb időszakában is mindössze 35 társaság papírja esett tíz dollár alá. A 10 dollár nem csak lélektani határ, sok alapkezelő alapszabálya tiltja az ezen értékhatár alatti papírokba történő befektetést, illetve bizonyos kötvénykibocsátások is magasabb árfolyamot igényelnek. Az indexet alkotó 500 társaság közül jelenleg 186 nem felel meg a tagsághoz szükséges legalább 4 milliárd dolláros piaci kapitalizáció feltételének.

A nagyon ritkán tapasztalt anomáliák számát növeli az a tény, hogy az S&P 500 indexet alkotó vállalatok osztalékhozama (3,4%) meghaladta a 10 éves amerikai államkötvény-hozamokat (3,3%), erre 1958 óta nem volt példa. A Wall Street elemzői általában fokozott optimizmusukról híresek, most azonban ellentétes irányúra fordult a tendencia. A vételi, eladási és tartási minősítések közül jelenleg csupán 36% a vételi ajánlás, mindez 1997 óta a legalacsonyabb érték. A ’97-es évben és a 2000-ben elért csúcson az arány 75% volt.

A jelenlegi globális válságot azok a térségek vészelhetik át a legkisebb veszteségekkel, és azok indulhatnak majd kedvező pozícióból, ahol a belső kereslet stabil, és jelentős nyersanyagbázis áll rendelkezésre, amely a növekedés alapja lehet. Ebből a szempontból Oroszország és Brazília lehet a nyertes.

A QUAESTOR Pénzügyi Tanácsadó Zrt. tizedik alkalommal készítette el befektetői és a sajtó számára a „Navigátor” című kiadványát. A Navigátor szerkesztése december 3-án lezárult.

A sorozat korábbi részei:

4. rész: Nyertesek és vesztesek: válság a devizapiacon >>
3. rész: arany a válságban - feketét vagy sárgát? >>
2. rész:  nehéz év vár Magyarországra >>

1.  rész: a világgazdaság helyzete >>



(x)
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG