
Az Egyesült Államokban uralkodó egyre optimistább hangulatot azonban kissé visszafoghatja, hogy az amerikai importárak két százalékkal nőttek havi szinten augusztusban, elsősorban a kőolaj árának emelkedése miatt. Európában vegyes hírek láttak napvilágot, miután a kelet-közép-európai régió egyes államaiban kedvező, míg másokban kedvezőtlen makroadatokat hoztak nyilvánosságra.
Negatív hír, hogy júliusban jelentősen gyengült a cseh ipar - az előző év hasonló időszakához képest 18,2 százalékkal -, Lengyelországban a júliusi folyó fizetési mérleg hiánya 565 millió euró volt, az egy hónappal korábbi 459 millió euró többlethez képest, míg a litván pénzügyi tárca jövőre 4,3 százalékos GDP csökkenéssel számol a korábban tervezett 2,6 százalékos eséssel szemben.
Pozitív hír azonban, hogy júliusban 49,4 milliós nem várt többletet mutatott a szlovák külkereskedelmi mérleg, míg a román folyó fizetési mérleg hiánya is csökkent az első hét hónapban 73,8 százalékkal, az előző év hasonló időszakához képest.
9/11 - már nem jelent semmit az amerikaiaknak? |
Bajnai Gordon miniszterelnök a hét utolsó munkanapján úgy nyilatkozott, Magyarországon jövőre is nehéz, takarékos évre kell számítani, mivel az államháztartás bevételi oldala várhatóan ekkor éri el a válság alatti mélypontját.
A 2010-es évet illetően Varga István gazdasági miniszter bizakodó volt: egy osztrák gazdasági lapnak adott nyilatkozata szerint már a magyar GDP növekedésére lehet számítani a következő évben. Az optimizmust támaszthatja alá az is, hogy augusztusban a fogyasztói árak 0,3 százalékkal csökkentek az előző hónaphoz képest, míg a BUX pénteken 1,44 százalékos emelkedéssel 19.306,55 ponton zárt.
A forint árfolyama a hét utolsó kereskedési napján mérsékelten gyengült: a csütörtöki 272,03 forintos euróárfolyamhoz képest 50 fillérrel 272,65 forintra.
Az amerikaiak szerint nem sokat ér az Obama-csomag
Új, láthatatlan ellenséggel küzd az USA
A válság okozója éledezik
MTI