1p
A krízis óta a világ tőzsdéin 23 billió dollár veszteség keletkezett. Egyedül az Egyesült Államokban 21 bank jelentett csődöt, a washingtoni kormány 11 nagybankban szerzett részesedést és 62 fedezeti alap fuccsolt be. A nagy államok négybillió dollár értékű mentőcsomagot állítottak össze, néhány kisebb állam pedig megroggyant. Ki miatt?
Vajon képesek lesznek-e a politikusok úrrá lenni a pénzpiacok destruktív erőin? - tette föl a kérdést minap a Der Spiegel, amely A bankrablás címmel 23 oldalas (!) cikket szentelt a világot megrendítő pénzügyi-gazdasági válságnak. A német hírmagazin által főbenjáró bűnnek nevezett krízisnek - amelyet bankárok követtek el, politikusok pedig eltűrtek - a rekonstruálása arra utal, hogy az igazán nagy összeomlás még hátravan.

Úgy tűnik, erősen inog az eddig érvényesnek hitt világrend, inognak a kapitalizmus szilárdságáról, a piac erejéről szóló gondolatok. A társadalmak pedig egyre kevésbé hajlandók minden további nélkül eltűrni a "globális kockázati társaság" pimaszságait. Páratlan sebességű és erejű világválság van kibontakozóban mind anyagi, mind erkölcsi szempontból, és még messze nem látszik a fény az alagút végén.

Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008

A számszerűsített pénzügyi veszteségeknél is többet nyomnak a latban a könyv szerinti mérlegekben ki nem mutatható költségek: valutájukat baljós érzésnek hívják, elvégre elvesztett bizalomról és arról a globális bizonyosságról van szó, hogy emberek milliói ültek föl álmodozó, inkompetens, csalárd üzletelőknek.

A csodálatos pénzszaporítás modelljeit a nagy amerikai befektetési bankházak, elsősorban is a JP Morgan, ötölték ki, és ezek a modellek most egymás után dőlnek fel, dominókockák sorához hasonlatosan. Lényegében a bankok klasszikus, mindig is többé-kevésbé kockázatos üzletéről volt szó: pénzhez jutni, azt kölcsönadni, majd nyereséggel visszakapni. A Wall Street agyafúrt embereinek elgondolásában az volt a forradalmian új, hogy varázsképletükkel leválasztották a hiteleket a hitelkockázatokról. Elméletileg megszüntették a kockázatokat, amikor azokat "értékké" nyilvánították és eladták a világ minden táján élő befektetőknek.

Újabb jel: fordulóponthoz érkezett a válság

Ezáltal teljesen új piac jött létre, amelyen sokkal több pénzt lehetett keresni, mint a régi jó kamatrendszerben. A pénzügyi forradalom mámorában feledésbe merült, hogy a kockázat nem szüntethető meg, a kétkedőket pedig lehurrogták. Az amerikai ingatlanpiacon beindult mesés fellendülés mindenkivel elhitette, hogy örökké tartó aranykor köszöntött be.

A Wall Street oly csábító nyereségmodelleket produkált, hogy hamarosan az egész világ bedőlt neki. Jelzálog-szerződések, hitelkockázatok, bankadósságok kezdték meg kusza útjukat a Föld körül, hamarosan gyanútlan emberek milliói bonyolódtak bele, tudtuk nélkül, a befektetési bankok üzleteibe. Az akció sikeres volt, dacára a figyelmeztető hangoknak, amelyek már a 90-es években hallhatók voltak, dacára a pénzkeresés fura könnyűségével kapcsolatos kételyeknek, és dacára annak, hogy mindenki tudott a múlt számos pénzügyi buborékjáról, amelyek szabályos időközönként sorra kipukkadtak. 

Kína és Japán pénzeli Amerikát

Most, a válság kellős közepén, adott a lehetőség, hogy tanuljunk a múlt hibáiból. Aki a világot - és magát - meg akarja óvni a következő buboréktól, annak meg kell próbálnia megérteni, milyen elemekből tevődik össze a mostani válság, hogyan fonódnak egymásba a szálak, mi a helyzet a kényes "pénzügyi eszközökkel", amelyek változatlanul forgalomban vannak, és miért érdemes alaposan megrágni az olyan kifejezéseket, mint credit default swap (CDS), azaz hitelnemfizetés-biztosítási felár.

Eszük ágában sincs építkezni az amerikaiaknak
Kazahsztán lehet a legújabb bezzeg-ország
A nép szava: ne a bankokat, az embereket mentsék! 
Az autóiparnak nem jár mentőcsomag? 
Jövőre húzhatják le a legtöbben a rolót 
IMF: csak lassan térünk magunkhoz a pofontól
Dermesztő év vár a világra

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG