1p
Szakértők szerint lehetetlen modellezni azt, hogy mi történt volna a magyar árampiacon a hosszú távú áramvásárlási szerződések (htm) nélkül - pedig ezt kéri tőlünk az EU
Szakértők szerint lehetetlen modellezni azt, hogy mi történt volna a magyar árampiacon a hosszú távú áramvásárlási szerződések (htm) nélkül, noha ennek kiszámítására szólította fel az Európai Unió versenyhatósága Magyarországot; piaci szereplők azonban biztosnak tartják, hogy htm-ek nélkül jóval drágább lett volna az áram.

A 2008 júniusában hozott döntés szerint Magyarországnak 2008 végéig meg kell szüntetnie a htm-eket, és ezzel egyidejűleg vissza kell fizettetni a termelőkkel az uniós csatlakozás óta nyújtott támogatást. Indoklásuk szerint ugyanis a htm-ek az áramtermelőknek nyújtott jogellenes, és a belső piaci rendtartással összeegyeztethetetlen állami támogatásnak minősülnek.

Az energiainfo.hu energetikai szakportál sajtóbeszélgetésén Drucker György, az energiainfo.hu vezető elemzője elmondta, hogy a  problémák gyökere a 90-es évek közepi privatizációig nyúlik vissza, akkor ugyanis htm nélkül nem akadt volna vevő az erőművekre. 

Briglovics Gábor, az Atel Csepel Vállalatcsoport vezérigazgatója hozzátette, hogy a befektetők annak idején az erőművek vételárában megfizették a hosszú távú kapacitás-lekötés, azaz a htm által biztosított lehetőséget, miszerint "jól kiszámítható üzletet vesznek". Egy 400 megawatt kapacitású erőmű legalább 350-400 millió euró beruházást kíván, és a megtérülése gáztüzelés esetén 15 év, széntüzelésnél 35-40 év - ismertette. Az atomerőművi beruházás megtérülése meghaladja az 50 évet, a vízi erőműveknél pedig még hosszabb ez az időszak.

Csiba Péter, a Dunamenti Erőmű vezérigazgatója szerdán egy sajtóesemény után újságíróknak annyit mondott, hogy a  társaság 2009. évi profitja minden bizonnyal alacsonyabb lesz az ideinél "a probléma megoldása miatt".

Az MVM és az áramtermelők közötti htm-eket már 2008. december 31-i hatállyal felbontották. Az érintett erőművek szinte mindegyike megtámadta a szerződés felbontását. Az Atel Csepel az Európai Bírósághoz fordult az európai versenyhatóság döntése miatt, mert az erőmű által termelt, és az MVM által kötelező átvétel alá eső mennyiségnél az MVM mindig többet vásárolt meg, így véleményük szerint nem lehet szó állami támogatásról. Briglovics Gábor, az Atel Csepel vezérigazgatója megjegyezte: az energetikában elfogadott a "take or pay", azaz a vevő akkor is fizet, ha a lekötött mennyiséget nem veszi át. 

Az Európai Unióban - éppen a hosszú megtérülési idő miatt - nem ritkák a hosszú távú áramvásárlási szerződések. Ezek alternatívája a vertikális integráció - termelés-szállítás-szolgáltatás - lehet - vélekedett Briglovics Gábor - példaként említve olyan nagy cégcsoportokat, mint a német E.ON és RWE, valamint a francia Electricité de France vállalatcsoportokat.

A parlament várhatóan december első napjaiban fogadja el azt a törvényjavaslatot, amely a hosszú távú áramvásárlási megállapodások (htm) megszüntetéséről, és az ezzel összefüggő tiltott állami támogatások visszafizetéséről szól. A javaslat a Magyar Energia Hivatalt hatalmazza fel a visszafizetendő támogatás kiszámítására, az adóhivatalt pedig arra, hogy önkéntes teljesítés hiányában azt behajtsa.

Áramtőzsde: "néhány százmillió még hiányzik" 
Izzó lelkesedés: még ragaszkodunk a körtékhez
Ha akarnánk sem tudnánk elkerülni az áramáremelést  

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG