.jpg)
Az elemzés szerint Magyarország makro-alapmutatói "jelentős mértékben" javultak az elmúlt két évben: a 2006-ban elkezdett konszolidációs program révén az akkor már 10 százalék fölé tartó GDP-arányos államháztartási hiány az idén a célként kijelölt 4 százalékra, "sőt valószínűleg kissé ez alá" csökken.
A külkereskedelmi mérleg nemrég többletbe fordult, a folyómérleg-hiány "a már kezelhetőbb 5 százalékra" süllyedt a GDP-hez mérve, és finanszírozásában a ház nem vár "jelentősebb gondokat", áll az elemzésben.
A GS szerint azonban a befektetők mindezek ellenére "magas béta", vagyis nagyobb kockázatú kategóriába sorolják a magyar befektetési konstrukciókat, különösen a többi térségbeli gazdasággal összevetve.
Ennek következtében a magyar piacot kockázatleépítési időszakokban rendre nagyobb eladási hullámok sújtják, mint a csehet vagy akár a lengyelt, áll a Goldman Sachs elemzésében.
A ház szerint a még mindig lappangó befektetői kételyek fő okai közé tartozik, hogy "komoly aggályok" állnak fenn a politikai stabilitással, különösen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pozíciójával kapcsolatban. Az okok közé tartozik emellett, hogy a magyar kormányoknak "nagyon rossz a költségvetési előtörténete" a mindenkori választásokat megelőző két évben, ami kételyeket ébreszt az alacsony államháztartási hiány tarthatósága iránt.
Mindemellett a "már 1 százalék alatti" magyar gazdasági növekedés lefelé, az infláció ugyanakkor felfelé okoz meglepetéseket. A lanyhuló növekedéssel párosuló magas infláció arra utal, hogy strukturális gondok akadályozzák a magyar gazdaság fejlődését, áll az elemzésben.
A londoni befektetési ház szerint az eddig végrehajtott költségvetési szigorítás és szerkezeti reformok vezérlője Gyurcsány Ferenc, ezért ha esetleg saját pártja menesztené a kormányfőt, "az piacmozdító hatású fejlemény lenne".
Valamelyest ellentmondásos módon így a fenyegető piaci felfordulás az a tényező, amely erősíti a kormányfő pozícióját, áll az elemzésben. A GS londoni szakértői szerint azonban ez sem zárja ki teljes mértékben Gyurcsány Ferenc elmozdítását, és ebből a szempontból a következő 12 hónap döntő lesz.
A Goldman Sachs elemzői nem számolnak azzal, hogy a koalíció ebbe belemenne, de a bizonytalanság árthat a magyarországi befektetési konstrukciók piaci árfolyamainak, áll a pénteki londoni elemzésben.
A GS szerint nagyarányú ellenzéki győzelem válsághoz is vezethet az MSZP-n belül, ami a kormányfővel szembeni komolyabb ellenállás kialakulását eredményezheti.
A ház fő forgatókönyve az, hogy Gyurcsány Ferenc megmarad pozíciójában, de ha mégis menesztik, az a legnagyobb valószínűséggel még az idei év végéig megtörténik, különben a váltás túl közel esne a 2009-es EU-választásokhoz és a 2010-es magyar parlamenti választásokhoz, és nem maradna idő egy új miniszterelnök imázsának megformálására.
A Moody"s megerősítette az MFB besorolását
Csak olaj volt a tűzre a Gyurcsány-híresztelés
Veres: A kiigazítás esélyt ad
Hova menekül a pénz Magyarországról? (hanganyag)
MTI