Az amerikai jegybank (Fed) nyíltpiaci bizottsága (FOMC) kedden az elemzői várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamaton. A Fed alapkamata - napikamatcélja - 0,0-0,25 százalék maradt, 2008. december 16-a óta nem változott. A bizottság egész napos tanácskozáson hozta meg döntését. A kamaton nem változtattak, de az eddigieknél erősebben fejezték ki aggodalmukat a gazdasági növekedés lassulása és az azt akadályozó alacsony infláció miatt.
Azóta, hogy a Fed 2008 decemberében nulla közeli szintre csökkentette az irányadó banki kamatot, a gazdaság élénkítés, a tőke árának további csökkentése érdekében értékpapírvásárlási programot indított. Ennek keretein belül azóta több mint 1,7 billió (ezermilliárd) dollár értékben vett a Fed hosszú lejáratú állampapírt. Az intézkedésnek köszönhetően gyengült a dollár a rivális nagy valutákkal szemben, amiért a befektetők a magasabb hozamot ígérő japán és brazil valutákba fektették pénzüket.
A recesszió 2009. júniusában ért véget az Egyesült Államokban, de a kilábalás a válságból továbbra is lassúnak bizonyul. Az idei év második negyedévében csupán 1,6 százalékkal bővült éves összehasonlításban a világ legnagyobb gazdasága. Az újabb és újabb kedvezőtlen gazdasági adatok tovább csökkenthetik a kilátásokat az idei év második negyedévére is. A munkanélküliség változatlanul a nyugtalanító 9,6 százalékos szinten áll.
Korábban a Fed elnöke, Ben Bernanke úgy nyilatkozott, hogy a jegybank készen áll további gazdaságélénkítő intézkedések elfogadására, de azokat csak akkor hajtják végre, ha a kilátások jelentősen romlanának.
Amerikai piaci elemzők úgy látják, hogy 2011 vége előtt nem várható a jegybanki kamat szintjének növekedése. A mostani bejelentések miatt ez az időpont még későbbre csúszhat. Míg eddig a kereskedők 61 százaléka gondolta úgy, hogy 2011 novemberében kamatot emel a Fed, addig most csupán 54 százaléka számít erre.
A kamatdöntést követően a nyereséges oldalra került a DJIA indexe a New York-i értéktőzsdén, miközben minimálisra csökkent a Nasdaq és a S&P vesztesége. A bejelentés előtt a DJIA 0,06 százalékos, a Nasdaq 0,30 százalékos, az S&P 0,34 százalékos mínuszon állt. Mintegy 15 perccel később a DJIA 0,27 százalékos pluszba került, a Nasdaq és az S&P vesztesége egyaránt 0,01 százalék volt.
Eközben az euró 1,3220 dollárra emelkedett a korábbi 1,3154 dollárról. A forint erősödött az euróhoz, a svájci frankhoz és a dollárhoz viszonyítva is az esti 8 órai állapothoz képest. Az euró 280,43 forintról 279,66 forintra, a svájci frank 212,64 forintról 211,39 forintra, a dollár 213,57 forintról 211,66 forintra esett.
A nyugati féltekén irányadó WTI amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára 1,90 dollárral 72,96 dollárra csökkent. A kamatdöntés bejelentése előtt a WTI kisebb, 1,26 dolláros veszteségen állt.
Az arany unciánkénti ára röviddel a Fed kamatdöntésének a bejelentése után rekordszintre, 1289,40 dollárra emelkedett .
MTI