.jpg)
A ház szerint ezzel egy időben a külső hiány finanszírozásának minősége is romlik, mivel a legtöbb nagyszabású privatizációs ügylet már lezárult, és így a korábbi éveknél nagyobb szerepet kapnak a portfolió-beáramlások.
A helyzetet bonyolítja, hogy a román jegybank gyors ütemben csökkenti a kamatot, ami lendületet adhat az eddig is meredeken növekvő belső hitelkiáramlásnak, tovább mélyítve a külső egyensúlyhiányt, áll a JP Morgan elemzésében.
A magyarországi folyómérleg-helyzetben a legutóbbi londoni elemzések ugyanakkor jelentős javulást valószínűsítettek. A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlegének minapi európai feltörekvő piaci helyzetelemzésében az állt, hogy jóllehet Magyarországé a legnagyobb külső hiány a térségben, a helyzet itt is annyival javult az elmúlt időszakban, ami a deficit-előrejelzés javítását indokolja.
A jelentés szerint a GS most már azzal számol, hogy a nyáron esedékes első negyedévi magyar folyómérleg-adat külkereskedelmi mérlegtöbbletet fog mutatni, ezért a cég a 2007-es magyar folyómérlegre vonatkozó éves GDP-arányos deficit-előrejelzését az eddigi 5,3 százalékról 4,8 százalékra, a jövő évit 4,7 százalékról 4,5 százalékra módosította.
A JP Morgan szerint Magyarországon júniusban várható az első kamatcsökkentés, 7,75 százalékra a jelenlegi 8,00 százalékról, és az MNB-alapkamat szeptemberre 7,50, decemberre 7,00, jövő márciusra 6,50 százalékra süllyed. |
Az amerikai monetáris pálya megítélése nem egyértelmű a londoni elemzői közösségben. Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza múlt héten kiadott havi világgazdasági jelentésében az igen gyenge első negyedévi adatok alapján az eddigi 2,2 százalékról 1,9 százalékra szállította le a 2007-es amerikai gazdasági növekedésre adott előrejelzését, és azt jósolta, hogy a gazdaság megtorpanása az idén - szeptemberi kezdettel - két, egyenként negyed százalékpontos amerikai kamatcsökkentésre ad módot, vagyis az év végéig 4,75 százalékra süllyedne a Fed irányadó szövetségi napikamata.
Az EIU egyharmados esélyt adott az egy éven belüli amerikai recesszióra, a JP Morgan hétfői elemzése szerint ugyanakkor - két olyan negyedév után, amelyben a raktárkészlet-növekedés és lakóingatlan-beruházások visszaesése átlagosan több mint két százalékpontot faragott le az éves szintű GDP-növekedésből - ezek a visszahúzó hatások most már kezdenek enyhülni, és már a ház 2,5 százalékos második negyedévi éves amerikai növekedési előrejelzésére is "felfelé mutató kockázatok hatnak".
Szűkre zár a kamatolló - mi lesz a forinttal?
Jön a 245 alatti euró?
Jelentős javulás Magyarországon
A feltörekvők fedezik a fejlettek hiányát
Padlón a külkerhiány, jól teljesít az ipar
MTI