
Az algériai elnök nagy örömmel és előzékenységgel fogadta Sólyom Lászlót. Magyarországról még soha nem járt magas rangú állami vezető az 1962-ben függetlenné vált országban.
A magyar köztársasági elnök kétnapos látogatásának első napján megkoszorúzza a Mártírok Emlékművét, majd felkeresi az emlékmű alatt található Felszabadító Harcosok Múzeumát. A nap folyamán plenáris tárgyalást folytat az elnöki palotában Buteflikával, aki díszebéden látja vendégül a Nemzet Palotájában. Sólyom László este a Nemzetgyűlés elnökével találkozik, aki díszvacsorát ad tiszteletére az állami vendégházban.
Sólyom László vidéki utat is tesz, amelynek során egyebek közt megkoszorúzza a Biszkrában népdalgyűjtést végző Bartók Béla emléktábláját. Hétfő reggel, elutazása előtt Abdel-Azíz Belhadem miniszterelnökkel találkozik.
A magyar köztársasági elnök algériai látogatásától diplomáciai források szerint joggal várható a magyarországi rendszerváltozás után mélypontra süllyedt kétoldalú gazdasági kapcsolatok megélénkülése, mivel az elnökközpontú arab országban nagy jelentőséget tulajdonítanak az államfői viziteknek.
A 2,38 millió négyzetkilométer területű ország 32,5 milliós népessége 99 százalékban arab-berber, és 99 százalékban szunnita mohamedán. A főváros a másfél millió lakosú Algír, a hivatalos nyelv az arab, a hivatalos pénznem az algériai dinár. A gazdasági növekedés az utóbbi években 5 százalék fölötti, az infláció 3,5 százalék körüli. A bruttó nemzeti termék 2004-ben elérte a 212,3 milliárd dollárt, az egy főre jutó GDP értéke 6600 dollár volt. Bár csökkenő tendenciájú, változatlanul magas - országosan 25,4 százalékos - a munkanélküliség.
A korábbi francia gyarmat nyolc évig tartó véres felszabadító háború után 1962. július 5-én nyerte el függetlenségét, a politikai életet azóta az 1988-ig állampártként működő Nemzeti Felszabadítási Front (FLN) uralja.
Sólyom László partnere, a 70 éves Buteflika elnök már fiatal korától aktív részvevője volt a francia gyarmatosítók elleni felszabadító mozgalomban, a független Algéria első kormányában már 25 évesen ifjúsági, sportügyi és idegenforgalmi miniszter lett. Huari Bumedien elnöksége alatt 16 évig állt az algériai diplomácia élén. Bumedien halála után száműzetésbe kényszerült, ahonnét 6 év után, 1987-ben tért haza. Nyolc éve választották meg Algéria elnökévé - 2004. áprilisában 85 százalékkal újraválasztották. A nemzeti megbékélésről általa kezdeményezett 1999 szeptemberi népszavazást a szavazók 99 százaléka támogatta.
A két hete 35,5 százalékos részvétellel tartott parlamenti választásokat a Nemzeti Felszabadítási Frontból (FLN) és két szövetségeséből, a Nemzeti Demokratikus Tömörülés (RND) és a Társadalmi Mozgalom a Békéért (MSP) nevű pártokból álló koalíció nyerte, bár a korábbinál kisebb fölénnyel.
A rendszerváltozás előtt Magyarország Algéria jelentős gazdasági partnere volt, a korábbi gazdasági kapcsolatok azonban a két országban az 1990-es években bekövetkezett események következtében teljesen leépültek, a 200 millió dolláros kereskedelem a tizedére csökkent. A Bábolna Rt. baromfieladásainak értéke mégis meghaladja az egymillió dollárt.
Már tárgyalnak a gáz-OPEC-ről
Algériai gázt vennének a lengyelek
MTI