1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Sólyom László köztársasági elnök tárgyalásokat kezdett Algériában, ahol még soha nem járt magyar közjogi méltóság. Az államfő kétnapos máltai látogatását befejezve érkezett ugyancsak kétnapos állami látogatásra az olajban gazdag észak-afrikai országba
Sólyom László köztársasági elnök tárgyalásokat kezdett Algériában, ahol még soha nem járt magyar közjogi méltóság. Az államfő kétnapos máltai látogatását befejezve érkezett ugyancsak kétnapos állami látogatásra az olajban gazdag észak-afrikai országba

A gazdag arab ország nagyhatalmú elnöke, Abdel-Azíz Buteflika elnök személyesen, a legbecsesebb vendégeknek kijáró katonai tiszteletadással várta a magyar államfőt, akinek üdvözlésére 21 ágyúlövés hangzott el, és már az algíri nemzetközi repülőtér kormányvárójában rövid megbeszélést folytatott vele.

Az algériai elnök nagy örömmel és előzékenységgel fogadta Sólyom Lászlót. Magyarországról még soha nem járt magas rangú állami vezető az 1962-ben függetlenné vált országban.

A magyar köztársasági elnök kétnapos látogatásának első napján megkoszorúzza a Mártírok Emlékművét, majd felkeresi az emlékmű alatt található Felszabadító Harcosok Múzeumát. A nap folyamán plenáris tárgyalást folytat az elnöki palotában Buteflikával, aki díszebéden látja vendégül a Nemzet Palotájában. Sólyom László este a Nemzetgyűlés elnökével találkozik, aki díszvacsorát ad tiszteletére az állami vendégházban.

Sólyom László vidéki utat is tesz, amelynek során egyebek közt megkoszorúzza a Biszkrában népdalgyűjtést végző Bartók Béla emléktábláját. Hétfő reggel, elutazása előtt Abdel-Azíz Belhadem miniszterelnökkel találkozik.

A magyar köztársasági elnök algériai látogatásától diplomáciai források szerint joggal várható a magyarországi rendszerváltozás után mélypontra süllyedt kétoldalú gazdasági kapcsolatok megélénkülése, mivel az elnökközpontú arab országban nagy jelentőséget tulajdonítanak az államfői viziteknek.

A 2,38 millió négyzetkilométer területű ország 32,5 milliós népessége 99 százalékban arab-berber, és 99 százalékban szunnita mohamedán. A főváros a másfél millió lakosú Algír, a hivatalos nyelv az arab, a hivatalos pénznem az algériai dinár. A gazdasági növekedés az utóbbi években 5 százalék fölötti, az infláció 3,5 százalék körüli. A bruttó nemzeti termék 2004-ben elérte a 212,3 milliárd dollárt, az egy főre jutó GDP értéke 6600 dollár volt. Bár csökkenő tendenciájú, változatlanul magas - országosan 25,4 százalékos - a munkanélküliség.

A korábbi francia gyarmat nyolc évig tartó véres felszabadító háború után 1962. július 5-én nyerte el függetlenségét, a politikai életet azóta az 1988-ig állampártként működő Nemzeti Felszabadítási Front (FLN) uralja.

Sólyom László partnere, a 70 éves Buteflika elnök már fiatal korától aktív részvevője volt a francia gyarmatosítók elleni felszabadító mozgalomban, a független Algéria első kormányában már 25 évesen ifjúsági, sportügyi és idegenforgalmi miniszter lett. Huari Bumedien elnöksége alatt 16 évig állt az algériai diplomácia élén. Bumedien halála után száműzetésbe kényszerült, ahonnét 6 év után, 1987-ben tért haza. Nyolc éve választották meg Algéria elnökévé - 2004. áprilisában 85 százalékkal újraválasztották. A nemzeti megbékélésről általa kezdeményezett 1999 szeptemberi népszavazást a szavazók 99 százaléka támogatta.

A két hete 35,5 százalékos részvétellel tartott parlamenti választásokat a Nemzeti Felszabadítási Frontból (FLN) és két szövetségeséből, a Nemzeti Demokratikus Tömörülés (RND) és a Társadalmi Mozgalom a Békéért (MSP) nevű pártokból álló koalíció nyerte, bár a korábbinál kisebb fölénnyel.

A rendszerváltozás előtt Magyarország Algéria jelentős gazdasági partnere volt, a korábbi gazdasági kapcsolatok azonban a két országban az 1990-es években bekövetkezett események következtében teljesen leépültek, a 200 millió dolláros kereskedelem a tizedére csökkent. A Bábolna Rt. baromfieladásainak értéke mégis meghaladja az egymillió dollárt.

Már tárgyalnak a gáz-OPEC-ről
Algériai gázt vennének a lengyelek

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG