1979. január 2-án 226,80 dolláros unciánkénti záró árat állapítottak meg a londoni fémtőzsdén az év első kereskedési napján. Ekkor még egy kereskedő sem gondolta a parketten, hogy a két nappal korábbi újévi tűzijáték egy éven keresztül fog folytatódni az arany piacán. Egy évre rá, 1980. január 21-én ugyanis már 850 dolláron zárt egy uncia arany ára, és ezzel elérte az akkori abszolút rekordját. Egy év alatt 275%-kal nőtt a sárga nemesfém árfolyama.
Egy ilyen alakú árfolyam-grafikont neveznek a matematikában parabolikus vagy exponenciális görbének. Amikor a növekedés nem egyenes vonalú, lineáris, hanem hatványozott, mint a négyzetes, köbös emelkedés. Ez az alakzat tipikusan megfigyelhető piaci buborékok kidurranása előtt, amikor a piaci szereplők már-már irracionális befektetői magatartást tanúsítanak. A parabolikus görbék lélektani háttere abban rejlik, hogy az egyre emelkedő árfolyam egyre több befektetőt vonz a piacra. Az újonnan piacra lépők fűtik a meredek emelkedést, míg az árfolyam és a piaci hangulat egymást stimulálva egyre feljebb hajtják az árat. A legnagyobb áremelkedés egy viszonylag kis időintervallumban történik az emelkedő árfolyamfázis végén. Az egyre forróbb piaci hangulatban azonban az árak növekedése már irracionálisan elrugaszkodik a tényleges fundamentumoktól, és bármely kedvezőtlen esemény képes lehet arra, hogy kidurrantsa a buborékot. A meredek zuhanásba forduló árfolyam láttán pedig az optimizmust felváltja a pesszimizmus.
Mi a helyzet ma, amikor Soros György befektetési guru arra hívja fel a figyelmet, hogy buborék van kialakulóban az arany piacán? Az arany ára 9 éve folyamatosan emelkedik. Az elmúlt évben 24%-kos volt a növekedés, míg az idén eddig 15%-ot könyvelhettek el a befektetők. Az 1979-es év parabolikus görbéjének növekedési rátáját (275%) viszonyítási alapul véve és az idei év első kereskedési napjának záró árával (1.121,50 dollár/uncia) számolva, az év végén 4000 dollár feletti aranyárat kéne látnunk ahhoz, hogy az 1979-es aranybuborék megismétlődjön. Legújabb, a kedd éjszakai New York-i kereskedésben 1292 dolláros rekordot beállító kurzusával ettől azonban még messze van az árfolyam.
Természetesen a legkevesebb dolog ismétlődik meg a történelemben teljesen azonos minták szerint. A jövő rejtve van. A fenti példa mégis alkalmas arra, hogy az erős médiavisszhanggal követett aranypiaci eseményeket árnyaltabb megvilágításba helyezze.
Privátbankár