1p
A költségvetési fegyelem "markánsan" javította a Magyarországgal kapcsolatos piaci hangulatot, megteremtve a lehetőséget a jegybanki kamatcsökkentési ciklus újrakezdésére, mondták az MNB mai kamatdöntő ülése előtt londoni felzárkózó piaci elemzők. De vannak olyan befektetési házak is, amelyek a belpolitikai feszültségek és a cél fölé lőtt inflációi miatt kevésbé optimisták a kamatvágás ügyében. Lehet, hogy az MNB csak tesztelni akarja majd a piacot egy felessel?
A költségvetési fegyelem "markánsan" javította a Magyarországgal kapcsolatos piaci hangulatot, megteremtve a lehetőséget a jegybanki kamatcsökkentési ciklus újrakezdésére, mondták az MNB hétfői kamatdöntő ülése előtt londoni felzárkózó piaci elemzők.

Ugyanakkor az enyhítés kezdetének időpontjára és a későbbi kamatcsökkentések mértékére adott citybeli előrejelzésekben vannak eltérések: van olyan prognózis, amely szerint az áfaemelés utáni inflációs kiugrás akadálya lehet a gyors kamatcsökkentésnek. Egyes elemzői vélemények szerint azonban most már inkább Lengyelország tűnik fel kedvezőtlenebb színben a magyar költségvetési teljesítménnyel összehasonlítva.

Az MTI által előrejelzéseikben szemlézett nagy londoni befektetési és gazdaságelemző házak közül a BNP Paribas bankcsoport közép-európai befektetési elemzői kifejtették: Közép-Európa egészével kapcsolatban erősen javul a piaci hangulat, amit jeleznek a "nagyon jól fogadott" lengyel és magyar nemzetközi kötvénykibocsátások is. A ház szerint a piaci szereplők "lassan kezdenek megbarátkozni azzal a gondolattal", hogy a magyarországi költségvetési szigor igen kedvező a kötvénypiac szempontjából is, és ez lehetőséget teremt a magyar jegybank (MNB) számára a pénzügypolitikai enyhítésre.

A jegybank monetáris tanácsa legutóbbi ülésén a tagok a kamattartás mellett szavaztak.
Részletek a döntés hátteréről
A BNP Paribas szerint azonban erre rövid távon még nem lesz mód, mivel az áfaemelés "drámai mértékben a cél fölé" emeli az inflációs ütemet. A cég szakértői a negyedik negyedévre várják az első, fél százalékpontos kamatcsökkentést.

Elemzésükben azonban kifejtik azt is, hogy a válságra adott magyar és lengyel válaszlépések gyökeresen eltérőek. Magyarország kitart a feszes költségvetés mellett, Lengyelországban ugyanakkor 2009-2010-ben "masszív mértékben" bővülni fog az államháztartási hiány. A BNP Paribas idéz egy OECD-előrejelzést, amely szerint a lengyel deficit eléri a 6,2 százalékot; ez a legmagasabb hiány lesz az egész közép-kelet-európai térségben.

Jóllehet a jelenlegi válság hatásai sokkal kevésbé fájdalmasak Lengyelországban, mint bárhol a térségben, a lengyel költségvetési teljesítmény romlik a leggyorsabban és a legnagyobb ütemben az országcsoporton belül, emelték ki a BNP Paribas elemzői.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének minapi elemzése szerint ugyanakkor Magyarország az OECD-térségen belül a legerősebb költségvetési pozícióban kerülhet ki a globális recesszióból, és ciklikus kiigazítással számolva jövőre akár költségvetési többlete is lehet.

A magyar pénzügypolitikai kilátások megítélésében az óvatosabbak között van a Kelet-Közép-Európára szakosodott Wood & Co. befektetési csoport is, amelynek előrejelzése szerint az áfaemelés "erőteljes hatása" már ebben a hónapban 7,5 százalékra emeli az éves fogyasztóiár-inflációt.

A ház szerint az infláció a jövő év első negyedévének végéig 7-8 százalékos szinten marad, a befektetői hangulat javulásának jelei azonban ennek ellenére megalapoznak egy "0,25-0,50 százalékpont közötti" csökkentést már hétfőn, és egy további hasonló mérséklést a következő néhány hónapban.

A londoni és prágai székhelyű cég elemzőinek véleménye szerint ugyanakkor a "bonyolult belpolitikai háttér miatt" egészen addig nem lesz mód agresszív enyhítésre, amíg a következő választások után meg nem alakul az új kormány.

A Barclays Capital londoni befektetési csoport feltörekvő piaci elemzői azonban egyértelműen fél százalékpontos MNB-kamatcsökkentést valószínűsítettek hétfőre, megjegyezve, hogy a piacon tizenkét havi távlatra 2,25-2,50 százalékpontos enyhítés van beárazva.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői is fél százalékpontos kamatcsökkentési prognózist adtak. A ház szerint ezt több sarkalatos tényező is indokolja: a kockázatvállalási hajlam javulása, a forint stabilizálódása, a magyar szuverén adósságtörlesztésre köthető határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) felárainak csökkenése, valamint a makro-alapmutatók gyors javulása, amelyet az első negyedévi folyómérleg-adatok és a legutóbbi havi külkereskedelmi számok is egyértelműen jeleztek.

A JP Morgan szerint a kamatcsökkentés mellett szóló fontos fejlemény az is, hogy a parlament elfogadta a 2010-re szóló összes szükséges reform- és adóintézkedést, amelyek közül az előző kamatdöntő ülés idején még nem mindegyik ment át az Országgyűlésben.

A befalapok kamatcsökkentésért kiáltanak
A cég londoni elemzői valamelyest megemelték az idei évre adott magyarországi kamatcsökkentési előrejelzésüket, 1,00 százalékpontról 1,50 százalékpontra, és 2010 első félévére további 1,00 százalékpontos mérséklést várnak, vagyis a jövő év közepére 7,00 százalékos MNB-alapkamatot valószínűsítenek.

A JP Morgan szakértői megjegyezték ugyanakkor: ennek a prognózisnak az alapja az a várakozás, hogy a kockázatvállalási készség folyamatosan erősödik, folytatódik a magyar külső deficit gyors csökkenése, és a következő negyedévekben is 270 forint alatt lesz az euróárfolyam.

A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői is azt jósolták, hogy az MNB hétfőn "teszteli piacot" egy fél százalékpontos csökkentéssel.

A Monetáris Tanács "galamb" tagjai már régóta szorgalmazzák csökkentést, és az utóbbi időben már a "héják is kezdenek megbarátkozni az ötlettel", vélekedtek a GS londoni elemzői.

A Goldman Sachsnál azonban közölték, hogy a ház a maga részéről egyelőre "héjább" a piacnál az előrejelzési időszakra várt kamatcsökkentés teljes mértékét tekintve. Ennek indokai között említették, hogy a maginfláció "beragadt", és szerintük a pénzügyi stabilitás is még törékeny. Ezért a GS úgy véli, hogy a magyar jegybank továbbra is "nagyon óvatos" lesz, és a következő tizenkét hónapban beéri 1,50 százalékpontnyi kamatcsökkentéssel.

Van remény: sok minden utal a válság végére
Bokros: a pénztologatás értelmetlen
Stabil forint, kötvénysiker: kamatvágást jósolnak
Zsákutca? Nekimegy a bankoknak Bajnai
Nyomás nélkül: most már az MNB-n a világ szeme
A zöldségesnek köszönje a kamatcsökkentést?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG