Elmondta: a másodlagos jelzáloghitel-piaci válság az alapokat közvetetten érintette csupán, a befektetési jegyek értékesítésének és visszavásárlásának szüneteltetését az európai, mintegy 30 ezer alapból csak 10-nél rendelték el, viszont egyes pénzpiaci alapoknak az anyabank segítségére volt szüksége. Kiemelte: az intézményi befektetőket jobban érintette a válság, mint a lakossági befektetőket, és az alapkezelők a felügyeleti szervekkel szoros összhangban hozták meg a szükséges intézkedéseket.
Az EFAMA napjainkban 24 nemzeti szövetséget, 2 megfigyelői státuszú szövetséget és 42 vállalati tagot számlál. |
Az EFAMA összegzése szerint a kelet- és közép-európai piacokon a befektetési alapokat 2005-ben már erőteljes beáramlás jellemezte. Mindenekelőtt Lengyelországban, Magyarországon és Szlovéniában nőttek az alapokban őrzött megtakarítások, ezekben az államokban elsősorban a részvénybefektetések keltették fel a befektetők érdeklődését. A közép- és kelet-európai befektetési-alap szektor fejlődésének érdekessége, hogy hasonló a nyugat-európai mintához, de sokkal dinamikusabb annál.
"Ami Németországban, Ausztriában vagy Olaszországban több évtizedet vett igénybe, az Közép- és Kelet-Európában kevesebb mint tíz év alatt ment végbe" - elemezte Mihail Ion, a Raiffeisen Asset Management Romania elnök-vezérigazgatója.
A közép- és kelet-európai államok közül az alapokban kezelt vagyon tekintetében csaknem 31 milliárd euróval Lengyelország van az első helyen, Magyarország és a Cseh Köztársaság pedig mintegy 10, illetve 6 milliárd euróval a második, illetve harmadik helyen áll a 2007. év végi adatok szerint.
Ha azonban az egy lakosra jutó befektetési volumen adja az országok összehasonlításának alapját, az egy főre jutó csaknem 2.050 eurós befektetést tekintve a szlovének átlagosan majdnem kétszer annyit fektettek be, mint a magyarok, akik 1.190 euróval a csehek előtt (1.100 euró) végeztek a második helyen a tavaly év végi adatok szerint - az EFAMA összegzése szerint.
Az erős forintra játszanak az alapok
Csak a szánk nagy - a pénztárcánk üres
Ördögi: a menekülő pénzek miatt drágul az élet
Mibe fektessük pénzünket válság idején?
MTI