Szerinte ez nem is titkolt szándéka a kormánynak, hiszen az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP) új jogosítványként lehetősége lesz arra, hogy elemezze a kórházak forgalmát, és ahol úgy látja, hogy nem használják ki a kapacitásokat, ott kezdeményezheti az osztályok szűkítését, bezárását. Vagyis Pesti Imre szerint a kormány gazdasági eszközökkel fogja bezárni azokat a kisebb kórházakat, amelyek nélkülözhetetlenek lennének a betegellátásban.
A fideszes politikus ezért jövőre két komoly gondot lát az egészségügy előtt, egyrészt a "brutálisan alacsony" finanszírozást, másrészt a tragikus, kilátástalan humánerőforrás-helyzetet, ami osztályok működését is veszélyeztetheti.
Mint mondta, eddig is az orvosok és az egészségügyben dolgozók áldozatkész munkája tartotta életben, mentette meg az összeomlástól az ágazatot, és remélik, hogy a dolgozók jövőre is a működőképesség határán fogják tartani a kórházakat.
Hangsúlyozta, hogy a volumenkorlát lehetetlen helyzetbe hozta a kórházakat, amelyek kötelesek ellátni a betegeket, de a volumenkorlát feletti teljesítményt az OEP nem fizeti ki. A kórházak 30 százaléka emiatt csődben van, és az intézményeknek összesen 70 milliárd forint az adósságállományuk, ami jövőre még magasabb lesz - tette hozzá.
Pesti Imre "mesemondásnak" nevezte Vojnik Mária egészségügyi államtitkár nyilatkozatait, aki szerint a következő időszakban az alapellátásban újragondolják a finanszírozást, és többletforrásokat biztosítanak. Ezzel szemben a 2009-es költségvetésben 3,9 milliárd forintot vonnak ki az alapellátásból - figyelmeztetett az ellenzéki politikus.
MSZP: ez nem más, mint karácsonyi előtti riogatás
Kökény Mihály, az MSZP szakpolitikusa az MTI-nek azt mondta: sajnálja, hogy Pesti Imre karácsony előtt riogatásba fog, és olyan dolgokat állít, amelyeknek a valósághoz semmi közük nincs. Szerinte csak a fideszes politikus fantáziájában élnek a forráskivonásokról és a kórházbezárásokról szóló hírek.
Kökény Mihály úgy vélte: Pesti Imre úgy tesz, mintha nem létezne az országon és a világon végigsöprő pénzügyi válság. Mint mondta, a Fidesz forráskivonásokkal sokkolja a közvéleményt, de számításában azt veszi alapul, hogy egy nagyon optimális esetben mennyit kellett volna kapnia az egészségügynek, és ehhez képest beszél megszorításról.
Kökény Mihály szerint ugyanakkor értékelni kellene, hogy ilyen körülmények között a 2009-es költségvetésben az egészségügyi intézmények és szolgálatok működtetésére szánt összeg meghaladja az idei teljesítés szintjét úgy, hogy nincs benne a 13. havi nyugdíj, valamint a vizitdíj bevétele sem. Emellett - folytatta - év végén kifizettek a kórházaknak 18 milliárd forintnyi tartalékot, ami lehetővé tette a lejárt határidejű tartozások csökkentését.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a 13. havi bér elvétele miatti kompenzáció minden alacsony keresetű egészségügyi dolgozót érint, és hogy a háziorvosi kasszában igenis van emelkedés.
PC: az MSZP hiába várja a népszerű intézkedéseket
A sztrájkok megfúrhatják a büdzsét
Nullán zárt az eü-kassza
Maximum 48 órát dolgozhatunk egy héten
Orbán levenné a fedőt a fazékról
Eddig ötmilliárdba kerültek a kórházbezárások
MTI