1p
Magyar bankok kockázati osztályzatait erősítette meg szerdán a Fitch Ratings, közölve egyben, hogy a magyar bankszektor egészének teljesítményére továbbra is negatív kilátást tart érvényben
Magyar bankok kockázati osztályzatait erősítette meg szerdán a Fitch Ratings, közölve egyben, hogy a magyar bankszektor egészének teljesítményére továbbra is negatív kilátást tart érvényben. A nemzetközi hitelminősítő csak egy bank egyéni besorolását rontotta kismértékben

A Fitch szerdán Londonban közölte, hogy megerősítette a CIB Bank Zrt., a Kereskedelmi és Hitelbank Zrt. (K&H), az Erste Bank Hungary Nyrt. és a Raiffeisen Bank Zrt. támogatási, egyéni, valamint hosszú és rövid futamidejű adósi besorolásait.

Az egyéni bankbesorolások megerősítése alól a CIB kivétel: e bank egyéni besorolását a Fitch az eddigi "D"-ről "D/E" szintre minősítette vissza. Az indokok között szerepel, hogy a CIB-nek jelentős kinnlevőségei vannak a "bajban lévő" építőipari és ingatlanszektorban, és gyors ütemben romlik a bank vagyonminősége. A Fitch szerint a bank tőkehelyzetére emellett nyomást gyakorol a nem teljesítő kinnlevőségek alacsony tartalékfedezettsége, és a devizaalapú folyósítások magas aránya. A cég mindemellett negatív figyelőlistán hagyta az MKB jelenlegi 2-es szintű támogatási besorolását.

A magyar bankokkal kapcsolatos intézkedéseihez fűzött szerdai londoni elemzésében a legnagyobb európai hitelminősítő azt írta, hogy változatlanul negatív kilátással ítéli meg a magyar bankszektor egészének teljesítményét, tekintettel a nehéz működési környezetre, a hiteligény élénkülésének lassúságára, a magas kockázati költségekre és a bankokra kirótt különadók "jelentős hatására".

A Fitch szerint ezek a tényezők a mostani felülvizsgálatba bevont öt magyar bankra is komoly hatást gyakoroltak, és különösen hozzájárultak a CIB egyéni osztályzatának visszaminősítéséhez.

A hitelminősítő elemzése szerint a szektorszintű teljes kinnlevőség-portfolión belül a nem teljesítő - vagyis a 90 napnál hosszabb ideje lejárt - követelések aránya a tavalyi harmadik negyedév végén 8,5 százalék volt, és a Fitch azzal számol, hogy ez az arány a közeljövőben "legalább 10 százaléka" emelkedik.

Az, hogy a nem teljesítő banki kinnlevőségek aránya mikor és milyen szinten tetőzik, függ majd a gazdasági kilábalás erejétől, az ingatlan- és az építőipari szektor vállalatainak teljesítményétől, valamint a forintárfolyam stabilitásától, tekintettel a lakossági szektor jelentős, főleg svájci frankban fennálló devizaalapú eladósodottságára - áll a Fitch Ratings szerdai londoni elemzésében.

A hitelminősítő kiemeli, hogy egyes magyarországi bankoknak különösen nagy kitettségük van az ingatlanszektorban, ami a háztatásoknak folyósított devizahitelekkel együtt az eddig bekövetkezett banki vagyonminőség-romlás legfőbb okozója.

A Fitch felidézi, hogy a tavalyi harmadik negyedévben gyakorlatilag tilossá vált az egyéni a devizaalapú hitelek folyósítása. A hitelminősítő szerint azonban a szektorszintű kinnlevőség-portfolió devizastruktúrájában csak hosszabb távon várható változás, tekintettel arra, hogy a tavalyi harmadik negyedév végi állapot szerint a teljes hitelállománynak mintegy a 70 százaléka devizaalapú volt. Ez utóbbi véleményét a Fitch már korábban is hangoztatta.

David Heslam, a Fitch Ratings hitelminősítő felzárkózó európai szuverén besorolásokért felelős igazgatója tavaly - amikor a devizaalapú jelzáloghitelek korlátozásának tervei felmerültek - az MTI-nek Londonban azt mondta, hogy az új folyósításokra érvénybe léptetendő tilalomnak "marginális" hatása lehet csak a jelenlegi kinnlevőség-portfolióra. A már folyósított devizaalapú lakáshitelek átlagos hátra lévő lejárata ugyanis 13-14 év, vagyis az új devizahitelek folyósításának leállása után is "eltart egy ideig" a már létező portfolió kiigazítása - mondta annak idején a Fitch vezető londoni szakértője.

A magyar bankszektorról adott szerdai elemzésében a Fitch Ratings megállapította, hogy a szektorszintű tőkemegfelelési ráta a tavalyi harmadik negyedév végi állapot szerint 13,2 százalék volt, ami "megfelelő szint", azzal együtt is, hogy egyes bankoknál veszteséget okoztak a tartalékolási költségek és a bankadók.

A Fitch szerdai elemzéséből az is kiedrül, hogy a 155 százalékos rendszerszintű kinnlevőség/betétállomány-ráta ugyanakkor "viszonylag magas", és jelzi, hogy egyes bankok jelentős mértékben függnek a nagybani finanszírozási forrásoktól - tudósít az MTI.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG