Az amerikai külügyminisztériumnak a közép-európai országokkal való kapcsolattartásért felelős vezető diplomatája azt mondta: Washington egyelőre "emészti" az új alaptörvény tartalmát, a kormányzó pártnak az új törvények megalkotásánál mindenesetre úgy kell eljárnia, hogy ez a folyamat példaszerű legyen a demokrácia szempontjából. "Várakozásunk szerint mindent meg fognak tenni azért, hogy ez így legyen" - mondta.
A hivatalos magyarországi látogatáson tartózkodó diplomata elmondta: az amerikai kormány különös figyelemmel követi ezt a folyamatot a bírók szabadsága tekintetében és ugyancsak várják az új választási törvényt. Hangsúlyozta: ezeknek alapvető szerepük van abban, hogy a magyar alkotmányos demokráciában fennmaradjon a fékek és ellensúlyok rendszere.
Pamela Quanrud - aki egy közép-európai körút részeként látogatott Magyarországra - kedden találkozott Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettessel, aki áttekintést adott az amerikai politikusnak az új alaptörvényről, és beszámolt arról, hogy a kormány milyen lépéseket tervez a jogrendszer továbbfejlesztésére, milyen új törvények várhatók.
Az amerikai diplomata elmondta, hogy tárgyalásain partnereinél a törvényhozáson kívül a médiatörvényről is érdeklődött. Kifejtette, hogy ezt a kérdést óriási nemzetközi figyelem övezte, és az Egyesült Államok "nagy érdeklődéssel" követte az Európai Bizottság és Magyarország közötti egyeztetést a médiatörvény módosításáról.
Kijelentette: az alapvető kérdés az, hogy a médiatörvény szilárd környezetet biztosít-e majd a szólásszabadsághoz. Várakozása szerint a magyar nép, amely büszke hagyományokat ápol a véleményszabadságot illetően, kitűnően helyt fog állni annak fenntartásában. Meggyőződése, hogy ezt senki, egyetlen törvény sem lesz képes elfojtani. "Figyelek, ahogy szerintem mások is (...) úgy hiszem, a magyar nép tudja, hogy járjon el helyesen (...) megfelelő módon hangot fog adni véleményének" - mondta.
Tunézia és Egyiptom tanulhat tőlünk?
Arról is beszélt, hogy Magyarországon a politikai környezet az egyik legélénkebb Közép-Európában. Ezzel kapcsolatban utalt az új médiában tapasztalható aktivitásra, a Facebookon szerveződő tiltakozásokra. "Nekem úgy tűnik, nagyon széles tere van annak, hogy az emberek kifejezhessék véleményüket" - mondta.
Az amerikai külügyi államtitkár-helyettes arról is szólt, hogy a soros magyar EU-elnökség minden elismerést megérdemel. Azt mondta, Budapest nagyratörő célokat tűzött ki, és sok területen jelentős sikereket könyvelhetett el. Utalt arra, hogy Magyarország előbbre vitte a horvát EU-csatlakozás ügyét, és miután a magyarok előtérbe helyezték a keleti partnerség kezdeményezést, az Európai Bizottság hozzáfogott egész szomszédságpolitikájának felülvizsgálatához. Azt is méltatta, hogy a magyar elnökség előmozdította az európai szintű roma integrációs politika ügyét.
A washingtoni diplomata Martonyi János külügyminiszterrel és Hende Csaba honvédelmi miniszterrel is találkozott. Elmondta, hogy Hende Csabával egyebek mellett Afganisztánról cserélt eszmét, a magyar diplomácia vezetőjével pedig az arab országok jövőjéről egyeztetett. Kifejtette, meggyőződése, hogy Tunézia és Egyiptom rendkívül sokat tanulhat Magyarországtól a demokratikus átmenet korai tapasztalataiból. S bár eltérő helyzetből induló országokról van szó, a demokrácia építésének alapvető folyamata egyezik, és "az önök tapasztalata jó, gyors és sikeres" - mondta, hozzátéve, az Egyesült Államok reméli, hogy Magyarország segíthet majd néhány országnak a demokratikus átmenetben.
MTI