
Ez a jövő szerződése - hangsúlyozta az aláírást megelőző beszédében José Socrates, az unió soros elnöki tisztét betöltő Portugália miniszterelnöke. Socrates kiemelte: a tagállamok között új egyensúlyt teremt a szerződés, ami az európai polgárok számára új lehetőségeket nyújt jogaik gyakorlására. Mint mondta, a dokumentum elfogadásával Európa olyan közös célokra tud koncentrálni, mint a közös energiapolitika kialakítása és a globális felmelegedés elleni küzdelem.
A portugál kormányfő szólt arról, hogy a lisszaboni szerződés alapján egyesítik az EU kül-és biztonságpolitikai főképviselőjének, valamint a külkapcsolatok biztosának posztját, a Tanácsban pedig bevezetik a kettős többség új szavazási rendjét.
Azt akarják, hogy a szerződés 2009. január 1-jén hatályba lépjen, így az azt követő júniusi EP-választáson már ennek tudatában voksolhatnának az állampolgárok. |
A szintén portugál José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, a 27 tagállam újraegyesül a szabadság és a demokrácia körül. "Az EU az állampolgárokat akarja szolgálni és a globális kihívások elleni fellépést. Európa több akar lenni, mint egy kontinentális szereplő" - fűzte hozzá Barroso.
A brüsszeli bizottság elnöke elismerését fejezte ki Angela Merkel német kancellárnak a lisszaboni szerződés előkészítéséért, a Berlini Nyilatkozatért. Barroso kiemelte José Socrates szerepét is a reformszerződés tető alá hozásában. Üdvözölte a döntéshozatali rendszer megváltozását, az intézményrendszerrel kapcsolatos viták rendezését.
Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke méltatta, hogy az EP strasbourgi épületében Socrates és Barroso társaságában aláírta az Alapvető Jogok Chartáját, amire a lisszaboni szerződés egyik cikkelye hivatkozik. A reformszerződés kötelezővé teszi a charta alkalmazását a tagállamok számára - igaz, Nagy-Britannia és Lengyelország ez alól részlegesen felmentést kapott -, beleértve a kisebbségekhez tartozó személyek jogainak védelmét is.
Az EP jóváhagyta az EU alapjogi chartáját
A //europa.eu/lisbon_treaty címen elérhető oldal valamennyi uniós nyelven, könnyen áttekinthető formában mutatja be az új szerződés politikai újításait és intézményi reformjait, de tartalmazza a dokumentum teljes szövegét és a szerződéssel összefüggő más információkat is. |
Az uniós tagállamok vezetői által októberben jóváhagyott reformszerződés a mélyebb uniós együttműködéshez és a további bővítéshez egyaránt szükségesnek ítélt változtatásokat végzi el a sok elemében még hat országosra szabott intézményrendszeren.
Gyurcsány új szövetségeseket talált
Ami nekünk fontos, az benne van a reformszerződésben
Hajnali ámen: megállapodtak a reformszerződésről
Kell az EU-nak Oroszország
MTI, Fotó: Reuters