1p
Az első negyedévben 0,2 százalékponttal 4,1 százalékra nőtt a háztartások részesedése a tőzsdén jegyzett társaságokban, ugyanakkor mérséklődött az állampapírokban
Az első negyedévben 0,2 százalékponttal 4,1 százalékra nőtt a háztartások részesedése a tőzsdén jegyzett társaságokban, ugyanakkor 1,5 százalékponttal 9,0 százalékra mérséklődött a lakosság részesedése az állampapírokban - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a honlapján kedden.

A közlemény megjegyzi, hogy a részvénypiacon a lakosság, ha kis mértékben is, de nettó eladói pozícióban volt az év első három hónapjában és ugyancsak nettó eladó volt az állampapír piacon. Változatlanul a külföldiek birtokolják a legnagyobb arányban a hazai értékpapírokat.

Az állampapírok állománya piaci érteken számolva az év első negyedévében három hónap alatt 16,5 százalékkal 12.129,4 milliárd forintra emelkedett, mert az MNB az eddigi kéthetes betét helyett hasonló futamidejű MNB-kötvény kibocsátásába kezdett. Ennek állománya a negyedév végén 1.238,8 milliárd forint volt. Az árfolyam emelkedés 37,9 milliárd forinttal növelte az állományt, miközben névértéken 1.677,5 milliárd forinttal nőtt a piacon levő állampapír-állomány.

Állampapír referenciahozamok, indexek
A háztartások az időszak végén piaci értéken 3,7 milliárd forinttal kevesebb állampapírral rendelkeztek kizárólag a lakosság 6,0 milliárd forint értékű nettó eladásainak köszönhetően, hiszen a szektor 2,2 milliárd forint árfolyamnyereséget könyvelhetett el a negyedév során.

A külföldiek a múlt év utolsó negyedévéhez hasonlóan az idei év első negyedében is nettó állampapír-vásárlók voltak 194,0 milliárd forint értékben, miközben portfoliójukon 20,2 milliárd forint árfolyamnyereséget értek el. Állampapír állományuk összességében 214,2 milliárd forinttal nőtt, de súlyuk 2,3 százalékponttal 26,4 százalékra mérséklődött.

A pénzügyi vállalatok a negyedév végén, árfolyamértéken 1.483,4 milliárd forinttal több állampapírral rendelkeztek, mint a múlt év végén. A növekedés az 1.468,6 milliárd forint értékű nettó vásárlásnak köszönhető, aminek nagy részét, 1.187,2 milliárd forint értékben MNB-kötvény vásárlása tette ki. A pénzügyi vállalatok a negyedév során az állampapírokon 14,9 milliárd forint árfolyam nyereséget értek el.  A pénzügyi vállalatok súlya a  negyedév során az állampapír piacon 4,1 százalékponttal 61,7 százalékra nőtt.

A nem pénzügyi vállalatok a negyedév során 14 milliárd forinttal növelték állampapír állományukat, kizárólag nettó állampapír vásárlással, de részesedésük 0,2 százalékponttal az eddigi mélypontra 2,1, százalékra zsugorodott.

A központi kormányzat és a helyi önkormányzatok 0,3 illetve 0,4 százalékos  részaránya az állampapír piacon változatlan maradt az előző negyedévhez képest.

Friss tőzsdei árfolyamok
A részvénypiac nagysága  március végén árfolyamértéken 7.417,3 milliárd forint volt, 582,3 milliárd forinttal, mintegy 7,3 százalékkal kisebb az előző negyedév végéhez képest. A múlt év negyedik negyedévében a tőzsdei részvénypiac 954,7 milliárd forinttal nőtt. Az idei negyedévi csökkenésben 363,1 milliárd forint volt az árfolyam-csökkenés, kivezették a tőzsdéről a 219,4 milliárd forint kapitalizációjú BorsodChemet és két társaságnál 0,3 milliárd forint értékű tőkeemelés történt.

Az MNB megjegyzi, hogy a részvénypiaci kapitalizáció azért tér el a Budapesti Értéktőzsde által közölttől, mert két cég esetében a tőkeemelésből származó részvények tőzsdei bevezetése még nem történt meg az első negyedévben.

A részvénypiacon a háztartások 2,6 milliárd forint értékben nettó eladók voltak, miközben 2,3 milliárd forint árfolyamveszteséget könyveltek el.

A külföldi befektetők a részvénypiacon nettó eladók voltak a Tiszai Vegyi Kombinát Nyrt.-ben (TVK) történt tulajdonosi átrendeződés miatt. Korábban a TVK tulajdonosai közölték, hogy a bécsi Vienna Capital Partners csoport eladta a részvényeit, a Mol pedig  vásárolt TVK-részvényeket. Az MNB közlése szerint a külföldiek aránya a részvénypiacon 1,6 százalékponttal 79,6 százalékra emelkedett.

A pénzügyi vállalatok szerepe a részvénypiacon marginálisnak mondható, arányuk a 0,3 százalékponttal 5,2 százalékra mérséklődött. Az év első negyedében 40 milliárd forint értékben nettó eladók voltak és árfolyamveszteségük elérte a 18,9 milliárd forintot.

A nem pénzügyi vállalatok az elmúlt negyedévhez hasonlóan az idei év első három hónapjában is nettó vásárlók voltak 56,8 milliárd forint értékben, döntően a Mol TVK-részvényvásárlása miatt.  A szektor részvényállományán a negyedév során 25,6 milliárd forint árfolyamnyereség keletkezett. A nem pénzügyi vállalatok részvényportfoliója összességében 137 milliárd forinttal csökkent és piaci részesedésük 1,2 százalékponttal 7,6 százalékra mérséklődött.

Az államháztartás a részvénypiacon továbbra is nettó eladó volt 1,6 milliárd forint értékben, miközben 43,8 milliárd forint árfolyamveszteséget könyvelt el. Így összességében, árfolyamértéken 45,4 milliárd forinttal csökkent az államháztartás tulajdonában lévő részvényállomány és részesedése a részvénypiacon 0,3 százalékkal 3,6 százalékkal csökkent.

Március végén a befektetési jegyek nettó eszközértéke három hónap alatt 4,0 százalékkal 2.645,9 milliárd forintra nőtt, és ezeknek az értékpapíroknak a 68,6 százaléka a háztartások birtokában volt. A háztartásoknak  3,2 milliárd forint árfolyamnyeresége keletkezett a befektetési jegyeken a negyedév során.
 
Rekord tőzsdei kibocsátás a feltörekvő piacokon
Fogy a lendület: idén nem lesz GDP-rekord
Megnyílt az út a külföldiek korlátlan részvényvásárlása előtt az OTP-ben (hanganyag)

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG