Amerika és az unió vizsgálná a pénzmozgásokat
A belgiumi központú Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) a világ legnagyobb, a nemzetközi pénzáramlásokat nyilvántartó adatbankja, amely 200 ország 7800 bankjától kap adatokat, s naponta 11 millió pénzügyi tranzakciót regisztrál. Az adatsorokban megtalálható a felhasználók neve, számlaszáma és más azonosító információk.
A szervezetre tavaly figyelt fel a közvélemény, amikor a The New York Times című amerikai napilap közölte: az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat pénzügyi hátterének felderítésére törekedve a washingtoni kormányzat megfelelő szervei több millió nemzetközi pénzátutalást követtek figyelemmel, a SWIFT pedig elismerte, hogy "korlátozott számú" adatot átadott az amerikaiaknak. A szervezet ugyanakkor azt hangsúlyozta, hogy komoly garanciákat kapott Washingtontól az átadott adatok bizalmas kezelésére, s hogy az amerikai szerveknek nincs korlátlan hozzáférésük a SWIFT-nél lévő adatbázishoz. Ráadásul amit megkapnak, azt is csak a terrorizmus kapcsán indított nyomozásokhoz használhatják fel.
Tavaly már az Európai Unió adatvédelmi szakértői is úgy ítélték meg, hogy a banki tranzakciókat nyomon követő SWIFT megsértette az uniós adatvédelmi szabályokat, amikor az Egyesült Államoknak a terrorizmus elleni harc keretében kiadott különböző információkat. A határozat szerint bár a hibát a SWIFT követte el, az egyes tagállamok pénzügyi szervezeteit (mint a SWIFT használóit) is felelősség terheli.
Nemrégiben elfogadott állásfoglalásában az Európai Parlament is úgy ítélte meg, hogy SWIFT-ről szóló megállapodás "nem védi kellőképpen az uniós polgárok személyes adatait".
A mostani bejelentés szerint a küszöbönálló egyezmény megfelelő adatvédelmi kitételeket tartalmaz.
Atomtámadásra készül az al-Kaida?
Sci-fivel a terror ellen
MTI